Aktuality a zajímavosti

16. července 2024
Už umíte přesvědčit „chytrou pani“, aby vytvořila obrázek, infografiku nebo ilustraci pro váš příspěvek na sociální sítě podle vašich představ? Pokud ano, pak si vyzkoušejte mezinárodně platnou certifikační zkoušku ECDL z modulu M9 – Image Editing (Úpravy digitálních obrázků) , která vychází z aktualizovaného sylabu verze 2.1 Kontaktujte vybrané akreditované středisko.
3. července 2024
Zdání klame! Jak jinak si vysvětlit, že původně vyučená cukrářka Jaroslava Uchytilová nejen úspěšně maturovala na OA a SOŠ CR Choceň, ale také se stala jednou z historicky nejúspěšnějších absolventek mezinárodních certifikačních zkoušek ECDL v ČR. Když nepočítáme akreditované testery konceptu ECDL/ICDL, tak je vlastně nejúspěšnější. Na své pažbě má 16 zářezů, z toho 3 zářezy představují opravdu obtížné pokročilé certifikační zkoušky ECDL Advanced. Údajně si chce si dodělat ještě další zkoušky, protože ji to jednoduše baví. Až začne studovat politologii na vysoké škole, kam byla přijata, asi na ni budou koukat jako na zjevení.
1. července 2024
Pro někoho rutina, pro někoho nuda a pro někoho španělská vesnice. Chcete vědět, jak je možné efektivně, produktivně a smysluplně využívat nástroje podporované umělou inteligencí při vytváření, zjednodušování, optimalizaci, analýze nebo třeba hledání chyb v programovém kódu? Třeba i v takovém, kterému vůbec nerozumíte? Pokud ano, pak si vyzkoušejte mezinárodně platnou certifikační zkoušku ECDL z modulu M16 – Computing (Informatické myšlení a programování), která vychází z aktualizovaného sylabu verze 1.1 . Kontaktujte vybrané akreditované středisko (https://www.ecdl.cz/strediska.php).
28. června 2024
Smysluplné a produktivní využívání umělé inteligence pro ECDL testery i učitele začátečníky aneb jak nepodlehnout mánii a dezinformacím kolem umělé inteligence a zjistit, k čemu jsou soudobé nástroje podporované technologiemi umělé inteligence skutečně prakticky použitelné.
Kancelář ECDL-CZ, v rámci služeb mezinárodního konceptu digitální gramotnosti a digitálních kompetencí ECDL/ICDL v ČR, nabízí učitelům základních i středních škol a testerům ECDL jednodenní vzdělávací kurz smysluplného a produktivního využívání nástrojů podporovaných technologiemi umělé inteligence. Kurz je určený pro učitele - akreditované testery konceptu ECDL/ICDL, kteří se budou nově setkávat s testovými úlohami řešitelnými pomocí umělé inteligence, ale i pro ostatní učitele, kteří se chtějí (či jsou nuceni) se této problematice věnovat a kteří se cítí býti touto problematikou nedotčeni nebo zmateni a rovněž pro ECDL testery z řad komerčních středisek.

Bližší informace zde.

Informace o termínech Vám poskytnou zaměstnanci kanceláře ECDL CZ na tel. číslech 224 904 246, 224 904 246 nebo piště na administrativa@ecdl.cz
21. června 2024

Vítězka národní soutěže škol v digitálních kompetencích 2024 v kategorii Nejzapálenější učitelka – hodnotitelka ECDL zkoušek, se jmenuje Hana Šedová. Pracovitost a skromnost, to jsou ctnosti, které této dámě nechybí, posuďte sami:
Tak tohle jsou spolutvůrci úspěchu, moji žáci. Letos se nám podařilo, že 94 % maturantů oboru cestovní ruch a veřejnosprávní činnost nahradilo deseti ECDL zkouškami část své praktické maturity, viz foto. Vlevo je i náš pan ředitel, který získané certifikáty slavnostně předával. V jedné třídě nahradili maturitu dokonce všichni. V té druhé pro změnu jedna žákyně získala nejvyšší certifikát ECDL Expert, který lze získat za 3 opravdu obtížné zkoušky, a k tomu zvládla hravě dalších 13 zkoušek, protože ji to bavilo. Tak to mi udělalo fakt radost. Já jsem na fotce ta bez certifikátu, úplně obyčejná učitelka na střední odborné škole, kterou prostě baví učit, letos už třicátý rok. Jsem ráda se svými žáky, snad je to vidět. Jsem ráda, když někdo myslí, když je pracovitý a kreativní. Jsem správce počítačové sítě naší školy a rádce všech, kdo to potřebují, vlastně taková holka pro všechno, jak to ve škole bývá, proto se rozhodně nikdy nenudím. Všechno mne to fakt baví, jen bych potřebovala, aby den měl cca 30 hodin. Touto roční dobou se stejně jako moji žáci už jen těším na prázdniny, i když ECDL zkoušky děláme i o prázdninách, protože bychom ten velký zájem našich žáků jinak ani nezvládli. Přeji všem hezké prázdniny!
20. června 2024
V rámci národní soutěže škol v digitálních kompetencích jsme vyhodnotili zvláštní kategorii Práce s informacemi – vítězkou se stalo Gymnázium, Praha 4, Postupická 3150. Gratulujeme!
19. června 2024
V rámci národní soutěže škol v digitálních kompetencích jsme vyhodnotili zvláštní kategorii Kybernetická bezpečnost – vítězkou se stala Střední průmyslová škola, Obchodní akademie a Jazyková škola Frýdek-Místek. Gratulujeme!
19. června 2024
Národní soutěž škol v digitálních kompetencích 2024 v kategorii Nejaktivnější škola vyhrála Střední škola automobilní a informatiky (SŠAI), Praha 10. Gratulujeme!
18. června 2024
V rámci národní soutěže škol v digitálních kompetencích jsme vyhodnotili zvláštní kategorii Pokročilé uživatelské dovednosti – vítězkou se stala Střední průmyslová škola elektrotechnická a gymnázium V Úžlabině, Praha 10. Gratulujeme!
17. června 2024
První parta učitelů ze Základní školy Jihlava, Demlova 32, absolvovala svou první ECDL zkoušku. Než škola začlení mezinárodně platné certifikační zkoušky z různých oblastí digitálních dovedností do vzdělávání svěřených ratolestí, chtějí se s nimi sami učitelé a učitelky seznámit. Chválíme systematický přístup vedení školy i zainteresovaných učitelů a děkujeme za zájem.
17. června 2024

TOP 10 českých škol, které využívají mezinárodně standardizovaný certifikační koncept digitálních dovedností při vzdělávání a hodnocení svých studentů a studentek:

1. Střední průmyslová škola, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Frýdek-Místek

2. Obchodní akademie a Střední odborná škola cestovního ruchu, Choceň

3. Střední škola automobilní a informatiky, Praha 10

4. Gymnázium Postupická, Praha 4

5. Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola, Chomutov

6. Střední škola a vyšší odborná škola aplikované kybernetiky, Hradec Králové

7. Střední průmyslová škola, Ostrov

8. Obchodní akademie a jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Ústí nad Labem

9. Vyšší odborná škola a Střední odborná škola, Roudnice nad Labem

10. Ing. Mária Václavíková – Obchodní institut, Praha 5
14. června 2024
Experti na digitální kompetence se rodí u Kolína. Jak jinak si vysvětlit, že právě studenti SOŠ informatiky a spojů a SOU v Kolíně bravurně zvládají i několik nejobtížnějších certifikačních zkoušek programu ECDL Advanced … to je totiž poměrně neobvyklý jev, a to nejen v české kotlině. Podle jejich učitele, Milana Říhy, absolvovalo přípravný kurz 25 žáků školy a 16 z nich dosáhlo na nejvýše postavený certifikát ECDL Expert. K získání takového certifikátu je potřeba zvládnout nejméně tři pokročilé zkoušky, a to si zcela jistě zaslouží respekt. Bez zajímavosti není ani to, že do přípravného kurzu chodí žáci napříč ročníky i obory studia. „Holt dobrej oddíl ...“
14. června 2024
Už se zase opakujeme, ale učitelský pár ze Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy Chomutov patří opět mezi nejlepší. Soutěž škol v digitálních kompetencích 2024 v kategorii Nejzapálenější učitelka v oblasti vedení ECDL zkoušek vyhrála Mgr. Vladimíra Naxerová a v kategorii Nejzapálenější učitel v oblasti hodnocení ECDL zkoušek vyhrál Mgr. Rudolf Naxer. Oběma gratulujeme a závidíme škole, že má takové šikovné učitele a učitelky ????
14. června 2024
První parta učitelů ze Základní školy Jihlava, Demlova 32, absolvovala svou první ECDL zkoušku. Než škola začlení mezinárodně platné certifikační zkoušky z různých oblastí digitálních dovedností do vzdělávání svěřených ratolestí, chtějí se s nimi sami učitelé a učitelky seznámit.Chválíme systematický přístup vedení školy i zainteresovaných učitelů a děkujeme za zájem.
13. června 2024
Řadu let učí na Střední škole a vyšší odborné škole aplikované kybernetiky, trénuje mládež v klubu TJ Sokol Třebeš, organizuje celostátní soutěž Networking academy games a intenzivně se věnuje studentům školy, kteří mají zájem o certifikační zkoušky konceptu ECDL/ICDL. Miloslav Penc se již podruhé v řadě stal vítězem národní soutěže škol v digitálních kompetencích, a to v kategorii nejzapálenější učitel. Jeho vlastní slova jsou výmluvná: „Velké díky patří hlavně kolegům, kteří pomáhají při hodnocení výsledků zkoušek – bez nich bych toto ocenění rozhodně nezískal." Gratulujeme a děkujeme.
13. června 2024
V rámci národní soutěže škol v digitálních kompetencích jsme vyhodnotili zvláštní kategorii Robotika – vítězem se stala Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola, Chomutov. Gratulujeme!
12. června 2024
V rámci národní soutěže škol v digitálních kompetencích jsme vyhodnotili zvláštní kategorii Informatické myšlení a programování – vítězem se stalo Střední odborné učiliště elektrotechnické, Plzeň. Gratulujeme!
11. června 2024
Kromě toho, že hraje hokej za Kometu Brno, občas i v roli rozhodčího, tak bravurně zvládá digitální technologie. Michal Červenka, aktuálně studující na Střední škole technické a ekonomické Brno, Olomoucká, se stal letošním vítězem národní soutěže škol v digitálních kompetencích, a to v kategorii nejvšestrannější žák. Domů si odnese cenu, kterou si sám vybere. Všichni mu gratulujeme za skvělé výkony při mezinárodně uznávaných certifikačních zkouškách ECDL/ICDL.
11. června 2024
Nejen, že sama ráda plave, ale dokonce učí plavat jiné. V čem ale určitě neplave, jdou digitální dovednosti. Veronika Veselá, která studuje na Střední škole technické a ekonomické Brno, Olomoucká, se stala letošní vítězkou národní soutěže škol v digitálních dovednostech, a to v kategorii nejvšestrannější žákyně. Rádi jí věnujeme cenu, kterou si sama vybere. Gratulujeme za skvělé výsledky mezinárodně uznávaných certifikačních zkoušek ECDL/ICDL.
4. června 2024
Všudypřítomná pohoda vládla při exkurzi studentů 2. ročníku oboru IT Střední průmyslové školy, Obchodní akademie a Jazykové školy Frýdek-Místek v prostorách společnosti CertiCon v Ostravě. Již tradičně se studenti této školy přišli podívat, jak to u nás ve firmě běhá. Prý to bylo v pohodě. Jsme rádi.
24. května 2024
Již šestá parta učitelů a učitelek, převážně základních škol, dnes absolvovala úvodní online školení k tématu Digitální kompetence, které je součástí akreditovaného vzdělávacího kurzu pro ICT koordinátory pořádaného společností INFRA, s.r.o. Věříme, že abecedu digitálních znalostí a dovedností učitelé a učitelky ocení v okamžiku, kdy vstoupí do džungle metodických pokynů, směrnic a nařízení, dobře míněných polopravd, mylných pohledů a rozšířených mýtů. Budeme se těšit na další následující konzultace, diskuze a přednášky. Děkujeme za zájem.
20. května 2024
Tak už se to blíží ... Za méně, než dva týdny se dovíme, kdo dosáhl nejlepších výsledků v národní soutěži v digitálních kompetencích. Zda kluci nebo holky, který učitel či učitelka, která škola. Sami jsme zvědaví.
17. května 2024
Pravděpodobně nejžádanější uživatelská digitální kompetence na světě je pokročilá schopnost používat tabulkový procesor. Chcete vědět, jak efektivně, produktivně a smysluplně využívat nástroje podporované umělou inteligencí při práci s tabulkami? Pokud ano, pak si vyzkoušejte mezinárodně platnou certifikační zkoušku ECDL z modulu M4 – Spreadsheets (Práce s tabulkami), která vychází z aktualizovaného sylabu verze 6.1 . Kontaktujte vybrané akreditované středisko.
15. května 2024
Studenti 2. ročníku IT oboru ze SPŠEaG V Úžlabině přišli navštívit prostory české technologické společnosti CertiCon v Praze Dejvicích s cílem podívat se pod pokličku profesionální vývojářské společnosti. Tentokráte se jim věnovali kolegové ze SW divize a soudě dle dlouhé diskuze je získané informace skutečně zaujaly. Škola už řadu let systémově využívá mezinárodní koncept digitálních kompetencí ECDL/ICDL a byla jedna z prvních v ČR, která podpořila uznávání vybraných ECDL zkoušek a certifikátů v rámci školních maturit.
26. dubna 2024
Schopnost vyhledávat informace a kriticky je posuzovat - to jsou dvě klíčové (nejen) digitální kompetence, které potřebuje každý z nás. Chcete vědět, jak se to dělá efektivně, produktivně a smysluplně s pomocí umělé inteligence? Pokud ano, pak si vyzkoušejte mezinárodně platnou certifikační zkoušku ECDL z modulu M15 – Information Literacy (Vyhledávání, vyhodnocování a zpracování informací z internetu), která vychází z aktualizovaného sylabu verze 1.1 Kontaktujte vybrané akreditované středisko.
25. dubna 2024
Je až s podivem, jak není lehké vysvětlit laické i odborné veřejnosti tak jednoduchou věc, jakou je rozdělení digitálních dovedností lidí na uživatelské a profesní. Víte, jaký je v tom rozdíl?

Všeobecné nadšení z prudkého rozvoje moderních digitálních technologií poněkud dává zapomenout na fakt, že odhadem 90 % lidí bude ve svém životě tyto technologie převážně jen používat a jen asi 10 % lidí bude tyto technologie vymýšlet, vyvíjet, vyrábět, spravovat, udržovat nebo opravovat. Jinak řečeno, jen malá část lidí se digitálními technologiemi bude přímo živit, a k tomu bude potřebovat především profesní digitální dovednosti, zatímco pro drtivou většinu lidí budou v životě důležité především uživatelské digitální dovednosti.

Ten, kdo si myslí, že lidé digitální technologie používat již umí, a že se nepotřebují v této oblasti formálně vzdělávat, tak ten je jednoduše na omylu. Stačí, když si uvědomíme „kolik toho je“, a jak velký význam mají slovíčka jako "produktivně, efektivně nebo bezpečně".

Mezi organizace, které chápou důležitost vyváženého vzdělávání mezi profesními a uživatelskými digitálními dovednostmi se řadí i Svaz průmyslu a dopravy ČR, se kterým jsme včera podepsali memorandum o spolupráci. Doufáme, že se nám společnými silami podaří zlepšit nejen profesní digitální dovednosti budoucích odborníků, ale především uživatelské digitální dovednosti běžných uživatelů, které jsou základním předpokladem pro úspěšný vstup na trh práce.

Vždyť zaměstnavatelé přece nepotřebují jen „ajťáky“, nebo se mýlíme?

22. dubna 2024
Střední škola stavební a strojní Teplice - "Fráni Šrámka" staví armádu robotů. Ne, ne, … není třeba se obávat, nejde o válečné roboty, ale o robotická vozítka určená pro mezinárodní certifikační zkoušky z modulu ICDL Robotics vybavená řídící jednotkou Arduino. Zájemci o tuto praktickou zkoušku již tedy nemusí spoléhat jen na vizuální programování, ale mohou si „zařádit“ v řádkovém editoru.
22. dubna 2024
První skupina akreditovaných testerů ECDL dnes absolvovala online seznamku s ostrými testovými úlohami prvních tří modulů konceptu ECDL/ICDL, u kterých je možné v průběhu certifikačních zkoušek využívat nástroje podporované AI (zpracování textu, práce s tabulkami a práce s informacemi). Doufáme, že se nám podařilo zodpovědět i otázky, které nebyly položeny.
19. dubna 2024
Prvních „sedm samurajů“ ze SPŠ a VOŠ Chomutov úspěšně zdolalo ostrou certifikační zkoušku z modulu ICDL Robotics na platformě Arduino Nano s využitím robotického vozítka LBot. Na rozdíl od jiných robotických platforem, které lze u této mezinárodně platné zkoušky využít, se k řešení robotických situací nevyužívá programování v blokových programovacích jazycích, ale v řádkovém editoru vývojového prostředí Arduino IDE. Není bez zajímavosti, že se maturanti oborů Automatizace a Výpočetní technika setkali s tímto robotickým vozítkem poprvé a z časových důvodů neměli možnost se s ním předem podrobně seznámit. Přesto dosáhli vysoké průměrné úspěšnosti téměř 87 %. Maturantům gratulujeme a jejich učitelům děkujeme za skvělou práci!
16. dubna 2024
O umělé inteligenci mluví kde kdo, ale jen málo kdo ji umí skutečně smysluplně a efektivně využívat. Klasické textové editory toho zvládnou hodně, ale existuje celá řada úkolů, které pro ně nejsou snadno řešitelné – tedy pokud nepoužijete umělou inteligenci. Chcete vědět, které a jak je řešit? Pokud ano, pak si vyzkoušejte mezinárodně platnou certifikační zkoušku ECDL z modulu M3 – Documents (Zpracování textu), která vychází z aktualizovaného sylabu verze 6.1. Kontaktujte vybrané akreditované středisko.
8. dubna 2024
Zájemci z řad akreditovaných testerů konceptu ECDL/ICDL mohou absolvovat odbornou přípravu z technologie a procesů automatizovaného testování na platformě Skillsbox.

První školení svého druhu proběhne už tuto středu (10. dubna 2024).

27. března 2024
Střední škola automobilní a informatiky (SŠAI), řečená "Weilovka", se zařadila mezi školy, které to myslí s mezinárodně standardizovanými certifikačními zkouškami ECDL opravdu vážně. Vedení školy nejprve přesvědčilo své učitele, aby sami zapracovali na svých digitálních dovednostech, a pak přišla řada na žáky. Dva studijní obory mají několik předepsaných ECDL zkoušek jako povinnou součást výuky, za jakékoli další zkoušky pak žáci získávají bonifikaci k maturitní zkoušce. Hlavním cílem školy je standardizace výuky uživatelských digitálních kompetencí, zjištění případných nedostatků a zaměření se na jejich odstranění. Jak prosté. Průměrná úspěšnost zkoušek nad 80 % jasně dokládá, že to kantoři této školy dělají dobře. Gratulujeme!
27. března 2024
Máte rádi magická čísla? Slavili jste 22. únor roku 22, a to ve 22 hodin, 22 minut a 22 sekund? Pokud ano, tak můžete spolu s námi sdílet radost z „kulaté“ akreditace testera mezinárodního konceptu ECDL/ICDL. Národní identifikační číslo CZT1000 získal sympatický mladý učitel Vojtěch Kašpárek ze ZŠ a MŠ Loděnice u Brna. . Gratulujeme a těšíme se na spolupráci.
20. března 2024
Další série kurzů ICDL robotiky pro učitele začátečníky je v běhu, tentokráte výhradně pro učitele základních škol. Není bez zajímavosti, že téměř všichni účastníci kurzů byli vedením škol "hozeni do vody", přitom jejich často jedinou kvalifikací byl jejich nízký věk. Je až neuvěřitelné, jak rozšířená je prokazatelně nesmyslná představa, že mladí lidé již digitální technologie zvládají "levou zadní". Také by nebylo od věci, kdyby učitelům už konečně někdo kompetentní vysvětlil, proč mají tou robotikou zatěžovat plošně všechny děti přesto, že je naprosto zřejmé, že 90 % z nich se ničemu podobnému v životě nebude věnovat.
6. března 2024
3 767, to je počet certifikačních zkoušek ECDL, které proběhly v ČR za první dva měsíce tohoto roku. V celkem 320 termínech vyhlášených téměř stovkou akreditovaných vzdělávacích a certifikačních středisek byla nejpopulárnější zkouška z modulu M4 (Spreadsheets) u které uspělo 69 % zájemců. Stále velký zájem přetrvává také o zkoušku z modulu M3 (Documents) a M5 (Databases). V posledních několik letech narostl také zájem o zkoušku z modulu M12 (Cyber Security), kterou ovšem úspěšně absolvuje méně než polovina účastníků. Zájem o mezinárodně platné ECDL zkoušky také trvale roste u modulů M9 (Image Editing), M10 (Web Editing) a M14 (Online Collaboration). Z pokročilých (obtížnějších) modulů vede od počátku roku modul AM3 (Advanced Documents), který zvládlo 84 % účastníků.
5. března 2024
Prvním vzdělávacím a certifikačním střediskem konceptu ECDL/ICDL v ČR, které získalo akreditaci pro mezinárodně uznávané zkoušky programu ICDL Insights, a sice pro modul IM3 – Artificial Intelligence (Umělá inteligence), je firma Jan Dědič z Kladna. Gratulujeme a děkujeme za důvěru.
15. února 2024
Na rozdíl od nás zdravých mají tihle lidé nepoměrně méně možností, jak najít smysluplné uplatnění na trhu práce, ale i v životě samém. Pokud jim alespoň trochu pomohla interaktivní přednáška o smyslu robotiky a praktické ukázky situací, které mohou robotičtí pomocníci řešit, pak jsme skutečně rádi. Robotický seminář pro zdravotně postižené uspořádala společnost CertiCon a jeho vedení se ujal ředitel ECDL Czech Republic Jiří Chábera.
6. února 2024
Absolventi českých škol postrádají čím dále tím více uživatelské digitální dovednosti potřebné pro vstup na trh práce.

Z výsledků praktických certifikačních zkoušek mezinárodního konceptu ECDL/ICDL vyplývá, že v posledních letech prudce roste podíl absolventů škol, jejichž uživatelské digitální dovednosti mají malý rozsah a často jsou jen velmi povrchní (tzv. Digital Awareness), a to na úkor absolventů škol s tzv. digitální kvalifikací (Digital Competence), ... přitom tato úroveň uživatelských digitálních dovedností je potřebná pro úspěšný vstup na trh práce a další osobní rozvoj.

Minimální úroveň uživatelských digitálních dovedností potřebných pro běžný občanský život, kterou představuje tzv. digitální gramotnost (Digital Literacy), se také začíná povážlivě naklánět. Že tomu nerozumíte? Pak se stačí podívat, jaký je rozdíl mezi uživatelskými a profesními digitálními dovednostmi na stránce , a uvědomit si, do jaké skupiny digitálních dovedností patří programování nebo třeba robotika, jejichž výuka ve školách je plošně upřednostňována.

Bystrý čtenář si rozhodně udělá správný závěr, zvláště když si uvědomí, kolik absolventů škol se asi bude ve svém životě věnovat vývoji, správě nebo údržbě digitálních technologií a kolik z nich bude digitální technologie jen užívat.

17. ledna 2024

Česká společnost pro kybernetiku a informatiku (ČSKI) ve spolupráci s českou technologickou společností Certicon a.s. a kanceláří ECDL Czech Republic pořádá pro učitele a žáky základních a středních, technických i všeobecně vzdělávacích škol Národní soutěž škol v digitálních kompetencích 2024.

Soutěže, která bude probíhat v období od 1. ledna 2024 do 31. května 2024, se může zúčastnit každá škola v ČR, která projeví zájem, a to v následujících kategoriích:

 • O nejaktivnější školu
 • O nejzapálenějšího učitele/učitelku
 • O nejvšestrannějšího žáka/žákyni
 • Moduly Cyber Security, Information Literacy, Computing, Robotics, všechny moduly programu ECDL Advanced a všechny moduly programu ICDL Insights (umělá inteligence, internet věcí, velká data, cloudové technologie a blockchain) budou hodnoceny vyšší váhou. Výherci získají ceny dle vlastního výběru (ve stanoveném limitu). Bližší informace ke stažení zde.

15. ledna 2024
Kancelář ECDL-CZ aktualizovala informace pro zájemce o využití modulu pro digitální začleňování (e-Citizen). Jednoduchý dokument shrnující všechny podstatné informace o tomto modulu mezinárodního konceptu ECDL/ICDL je ke stažení zde.
15. ledna 2024
Kancelář ECDL-CZ aktualizovala informace pro zájemce o využití modulu Základní používání mobilních zařízení (Tablet Fundamentals). Jednoduchý dokument shrnující všechny podstatné informace o tomto modulu mezinárodního konceptu ECDL/ICDL je ke stažení zde.
10. ledna 2024
V roce 2024 bychom především rádi
 • … uspořádali další sérii školení ze základů robotiky pro učitele začátečníky
 • … zpřístupnili pro zájemce v ČR jednu zcela novou certifikační zkoušku
 • ... umožnili zájemcům o certifikaci digitálních kompetencí absolvovat vybrané zkoušky na nových platformách, zejména v oblasti grafiky, plánování projektů nebo robotiky
 • … seznámili veřejnost s nejnovějšími certifikačními zkouškami z oblasti umělé inteligence, internetu věcí, velkých dat, cloudových a blockchain technologií
 • … pomohli žákům prvních stupňů základních škol ke smysluplnějšímu a bezpečnějšímu využívání mobilních zařízení
 • ... odměnili nejaktivnější školy, nejzapálenější učitele a učitelky i nejvšestrannější žáky, žákyně, studenty a studentky škol
 • ... pomohli MŠMT s uzákoněním principu uznávání (nejen) ECDL certifikátů u školních maturit
 • ... podpořili pracovníky ÚP při digitálním začleňování a rekvalifikacích jejich klientů
Chcete vědět více? ... www.ecdl.cz
PF2024
1. ledna 2024
15. prosince 2023
Další tři kurzy ICDL robotiky pro učitele začátečníky jsou za námi a víte co nás nejvíce potěšilo? Někteří učitelé a učitelky po konci kurzu utíkali fofrem přepracovat své ŠVP ???? Zeptejte se jich, proč?
13. prosince 2023
Se svou troškou do mlýna jsme se pokusili přispět k lepšímu pochopení a vnímání problematiky digitálních kompetencí. Na konferenci, kterou pořádala Asociace institucí vzdělávání dospělých ČR, se sešli nejen zástupci vzdělavatelů, ale také zástupci MPSV a MŠMT. Děkujeme všem za pozornost a doufáme, že ...
28. listopadu 2023
Pro školy, které preferují výuku algoritmické logiky a základů programování v řádkových programovacích jazycích, připravujeme ve spolupráci se SPŠ a VOŠ Chomutov zadání certifikační zkoušky z modulu M19 – ICDL Robotics pro robotické vozítko osazené řídící jednotkou Arduino Uno a pro vývojové prostředí Arduino IDE.
22. listopadu 2023
Všeobecně podporovaná orientace škol na profesní digitální dovednosti a moderní digitální technologie má také své negativní dopady. Celosvětově rozšířený fenomén „Digital Native Fallacy“ si začíná vybírat svoji daň.

Absolventi českých škol sice tuší, k čemu je dobré programování, a řada z nich dokonce umí docela dobře programovat, někteří dokáží rozpohybovat robotickou stavebnici nebo vytisknout z plastu něco na 3D tiskárně, jiní umí „zfejkovat“ písemku z češtiny nebo vytvořit „deepfake“ video za pomoci nástrojů využívajících technologie umělé inteligence, a to často lépe a rychleji než jejich učitelé. Podpora tzv. „informatického myšlení“ je bezesporu důležitá, ale skutečnost je taková, že nezanedbatelná část absolventů českých škol postrádá praktické uživatelské digitální dovednosti potřebné pro běžný život nebo automaticky očekávané trhem práce. Není výjimkou, že se ve školách nenaučí komunikovat pomocí aplikací, které využívá většina zaměstnavatelů. Není výjimkou, že neumí na očekávané úrovni používat kancelářské nástroje, se kterými se více či méně budou celý život setkávat. Není výjimkou, že neumí pracovat s daty a správně vyhodnocovat informace, není výjimkou, že netuší, jak efektivně používat nástroje pro podporu prezentace, že nemají zaužívané bezpečnostní návyky tak, aby dokázali odolat hrozbám a útokům v dnešním digitalizovaném světě nebo že neví, kam vlastně uložili svoje dokumenty. O zálohování těchto dokumentů ani nemluvě.

Bližší informace o tom, co absolventi českých škol umí a co se ve škole nenaučili najdete v tiskové zprávě.
14. listopadu 2023
Další a další učitelé ze základních škol přijíždějí, přijeli a přijedou do společnosti CertiCon, která nám poskytuje zázemí i podporu, aby absolvovali školení robotiky ECDL pro začátečníky. Soudě podle zpětné vazby od dosavadních absolventů je školení inspirativní a tak trochu převrací všeobecně rozšířenou představu o smyslu zavádění robotiky do školství.
7. listopadu 2023
Ředitelé a ředitelky středních škol Olomouckého kraje se sešli na dvoudenním jednání uprostřed krásné přírody CHKO Jeseníky. Jsme rádi, že jsme dostali příležitost prezentovat informace o možnosti uznávání mezinárodních certifikačních zkoušek (certifikátů) ECDL/ICDL v rámci školních maturit. Děkujeme všem zainteresovaným stranám.
2. listopadu 2023
Červená posluchárna CIIRC ČVUT v Praze opět přivítala příznivce mezinárodního konceptu digitálních kompetencí ECDL / ICDL. Hlavním tématem byl nový vzdělávací a certifikační program ICDL Insights určený pro ty, kteří si uvědomují, že informace o módních technologických trendech prezentované v mediálním prostoru mají k serióznosti často velmi daleko. Humanoidní robůtek NAO, který ve spolupráci s jazykovým modelem Chat GPT-4 konverzoval o problémech českých učitelů, pobavil přítomné svými schopnostmi, ale i technologickými limity. Všem přítomným bylo zcela jasné, že role kritického myšlení, zejména ve spojení s populárními jazykovými modely využívající technologie umělé inteligence, je a hlavně ještě dlouho bude naprosto nezastupitelná.
1. listopadu 2023
Červená posluchárna CIIRC ČVUT v Praze opět přivítala příznivce mezinárodního konceptu digitálních kompetencí ECDL / ICDL. Hlavním tématem byl nový vzdělávací a certifikační program ICDL Insights určený pro ty, kteří si uvědomují, že informace o módních technologických trendech prezentované v mediálním prostoru mají k serióznosti často velmi daleko. Humanoidní robůtek NAO, který ve spolupráci s jazykovým modelem Chat GPT-4 konverzoval o problémech českých učitelů, pobavil přítomné svými schopnostmi, ale i technologickými limity. Všem přítomným bylo zcela jasné, že role kritického myšlení, zejména ve spojení s populárními jazykovými modely využívající technologie umělé inteligence, je a hlavně ještě dlouho bude naprosto nezastupitelná.
27. října 2023
Ředitelé i ředitelky středních škol Jihomoravského kraje si se zájmem vyslechli informace o možnosti nahradit profilovou část maturitní zkoušky vybranými mezinárodními certifikáty z oblasti digitálních kompetencí. Porada ředitelů proběhla začátkem tohoto týdne na půdě Střední školy informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno. Děkujeme všem zainteresovaným stranám za poskytnutý prostor k prezentaci užitečného tématu.
20. října 2023
Padesátka učitelů, učitelek, ředitelů i ředitelek středních škol Jihomoravského kraje si s menším či větším překvapením poslechla, že na umělé inteligenci není nic nadpozemského a že tou nejdůležitější digitální kompetencí potřebnou pro smysluplné používání populárních jazykových modelů je schopnost kriticky vyhodnocovat informace. Minikonference, na které jsme představili mezinárodní certifikaci ICDL v oblasti AI, se konala minulý týden ve Střední škole informatiky, poštovnictví a finančnictví v Brně v rámci celonárodní aktivity Dny AI.
12. října 2023
Ve čtvrtek proběhlo v prostorách společnosti CertiCon první z celé řady plánovaných školení základů robotiky pro učitele začátečníky. Jako vždy se mezi účastníky objevili i falešní začátečníci, ale ani ti, soudě podle bezprostředních reakcí, neodešli zklamáni. Kromě informace o tom, jak souvisí robotika s mezinárodním konceptem ECDL/ICDL, se účastníci dověděli, že robotika není jen o programování (jak se někteří kormidelníci českého školství domnívají). Jsme rádi, že zájem učitelů převyšuje naše kapacity a doufáme, že po skončení podzimní série školení budou spokojeni všichni.
2. října 2023
Nejen pro učitele i učitelky, ředitele i ředitelky, akreditované testery a testerky ECDL, ale i pro další odbornou veřejnost připravujeme v prostorách Českého institutu robotiky a informatiky v Praze v Dejvicích na Kulaťáku národní informační seminář ECDL/ICDL. Rádi bychom Vám představili zcela nový mezinárodní certifikační program s názvem ICDL Insights, který překvapivě není určen pro odborníky, a také nový modul programu ICDL Digital Citizen – Tablet Fundamentals, který se věnuje elementárním dovednostem potřebným pro smysluplné a bezpečné používání mobilních zařízení. Součástí semináře bude přednáška odborníků z CIIRC ČVUT zaměřená na spolupráci umělé inteligence a robotiky. I my se těšíme na to, jak bude komunikovat humanoidní robot NAO s umělou inteligencí ????. Pokud si uděláte časv úterý, 31. října, mezi 12:30 a 14:30, a budete chtít přijít, potvrďte nám předem svoji účast na administrativa@ecdl.cz, počet míst je omezen.
26. září 2023
Děkujeme všem akreditovaným testerům konceptu ECDL, kteří se aktivně účastnili revize testových úloh pro nový modul Tablet Fundamentals (Základy používání mobilních zařízení) určený pro děti 4. až 6. tříd ZŠ a pro digitálně vyloučené seniory. Úlohy pro asistovanou zkoušku, jejíž absolventi mohou získat mezinárodně platný certifikát dokládající předpoklady pro bezpečné a efektivní používání tabletů a chytrých telefonů, jsou nyní k dispozici jak pro mobilní zařízení Apple, tak pro mobilní zařízení Samsung Galaxy s Androidem.
19. září 2023
Chcete získat mezinárodní certifikát ECDL za práci s grafikou a nemáte k dispozici Adobe Photoshop, Corel Photo-Paint nebo už jste unaveni z Gimpu? Kancelář ECDL-CZ právě uvolnila sadu testových úloh pro certifikační zkoušku z modulu M9 (Image Editing) přizpůsobenou pro prostředí pokročilého grafického editoru českého původu Photopea, který je dostupný online a je zdarma. Tento velice zajímavý editor, který mimo jiné podporuje grafické formáty Adobe Photoshopu, Gimpu a CorelDRAW, vřele doporučujeme.
19. září 2023
Chcete získat mezinárodní certifikát ECDL za práci s grafikou a nemáte k dispozici Adobe Photoshop, Corel Photo-Paint nebo už jste unaveni z Gimpu? Kancelář ECDL-CZ právě uvolnila sadu testových úloh pro certifikační zkoušku z modulu M9 (Image Editing), tentokráte přizpůsobenou pro prostředí grafického editoru Affinity Photo 2. Po editorech Photopea, Adobe Photoshop, Corel Photo-Paint, Zoner Photo Studio CZ a Gimp jde o další grafický editor vhodný pro mezinárodně platné certifikační zkoušky ECDL.
5. září 2023
Nejen pro učitele i učitelky, ředitele i ředitelky, pro akreditované testery a testerky mezinárodního konceptu ECDL/ICDL, ale i pro další odbornou veřejnost připravujeme již tradičně v prostorách Českého institutu robotiky a informatiky (CIIRC ČVUT) v Praze v Dejvicích na na Kulaťáku národní informační seminář. Máme v plánu představit zcela nový certifikační program s názvem ICDL Insights, jehož součástí je kromě jiných i modul IM3 – Artificial Intelligence. Nezapomeneme ale ani na ty nejmenší, školou povinné, a v rámci programu ICDL Digital Citizen představíme nový modul DC1 – Tablet Fundamentals, který se věnuje elementárním dovednostem potřebným pro smysluplné a bezpečné používání mobilních zařízení. Aby toho nebylo málo, naše informace doprovodí populárně naučná přednáška známého odborníka na AI. Vše brzy upřesníme
24. srpna 2023
Již šestým rokem se budeme podílet na realizaci profesního studia MBA Akademie digitálního managementu z.ú. v Olomouci, a to přednáškou na téma: „Digitální kompetence (nejen) ve firemní praxi“. Máte-li zájem, neváhejte se ozvat, můžeme jen doporučit. Bližší informace na webu ADM.

Leták MBA_2023_info

Leták MBA_2023_obsah

18. srpna 2023
Co že je ten Bitcoin za zázrak a jak souvisí s řetězem? To, a ještě mnohem více, se dovíte, pokud zaměříte svoji pozornost na další nový vzdělávací a certifikační modul programu ICDL Insights mezinárodního konceptu digitálních kompetencí ECDL/ICDL. V průběhu roku 2023 bude zájemcům v ČR zpřístupněna mezinárodně uznávaná zkouška ICDL z modulu IM5 – Blockchain (Technologie Blockchain), a to včetně diagnostické zkoušky a vzdělávacích materiálů. Více informací zde. Žádné obavy, zkouška z tohoto modulu není určena IT profesionálům, ba právě naopak.
16. srpna 2023
České školy, které využívají mezinárodní koncept digitálních znalostí a dovedností ECDL/ICDL pro své žáky, studenty i učitele, nás už dlouhou dobu žádají, abychom zpřístupnili certifikační zkoušky ECDL také v anglickém jazyce. Stalo se . Od letošních prázdnin nemusí anglofilští zájemci o ECDL certifikáty cestovat za zkouškami do anglicky mluvících zemí. Také studenti jazykových škol mají nově možnost prokázat nejen své digitální kompetence, ale také kvalitu své technické angličtiny. Zadání certifikačních zkoušek ECDL je zatím k dispozici pro nejčastěji využívané moduly. Bude-li ze strany veřejnosti zájem, jejich počet rozšíříme.
7. srpna 2023
Pro děti školou povinné, pro lidi ve zralém věku, kteří se bojí technologií jako čert kříže, nebo pro kohokoli, kdo si uvědomuje, že je potřeba se vzdělávat celý život. Kancelář ECDL-CZ uvolnila sylabus a testové úlohy nového vzdělávacího programu zakončeného asistovanou mezinárodně platnou zkouškou s názvem Tablet Fundamentals (Základy používání mobilních zařízení). Program je zaměřený na bezpečné a efektivní používání mobilních zařízení, tedy především tabletů, ale i chytrých telefonů. Aktuálně je možné skládat zkoušku s využitím tabletů Apple iPad, případně chytrých telefonů Apple iPhone. Připravujeme také testové úlohy pro tablety Samsung Galaxy řady S, resp. chytré telefony s operačním systémem Android. Bližší informace zde a zde.
2. srpna 2023
Pro děti školou povinné, pro lidi ve zralém věku nebo pro kohokoli, kdo si uvědomuje, že je potřeba se vzdělávat celý život. Kancelář ECDL-CZ uvolnila sylabus a testové úlohy nového vzdělávacího programu zakončeného asistovanou mezinárodně platnou zkouškou s názvem Tablet Fundamentals (Základy používání mobilních zařízení). Program je zaměřený na bezpečné a efektivní používání mobilních zařízení, tedy především tabletů, ale i chytrých telefonů. Aktuálně je možné skládat zkoušku s využitím tabletů Apple iPad, případně chytrých telefonů Apple iPhone. Připravujeme také testové úlohy pro tablety Samsung Galaxy řady S, resp. chytré telefony s operačním systémem Android. Bližší informace zde a zde.
27. července 2023
20 nejzajímavějších testovacích středisek ECDL / ICDL na světě. Podívejte se, na jakých exotických místech můžete skládat standardizované zkoušky z digitálních kompetencí a získat některý z mezinárodně platných ECDL certifikátů.
17. července 2023
Všichni o ní mluví, ale nikdo ji nikdy neviděl. Kdo to je? V tomto případě nemáme na mysli paní Columbovou, ale umělou inteligenci. Vizionáři se předhánějí, politici o ní mluví v televizi, všichni výrobci se chlubí, že ji mají ve svých výrobcích. Stále populárnější ChatGPT používají žáci, studenti i učitelé škol, aniž by jim někdo pořádně vysvětlil, jaký je rozdíl mezi jazykovým modelem využívajícím nestrukturovanou hromadu textových dat a expertním systémem opírajícím se o důvěryhodné faktické informace a odborné znalosti. Pokud si v tom chcete udělat jasno, obraťte pozornost na Modul IM3 (Artificial Intelligence) mezinárodního konceptu digitálních kompetencí ECDL/ICDL, který je zaměřen na pochopení pojmů, principů a možností technologie umělé inteligence. … chcete vědět víc?
14. července 2023
Komu je v tuzemsku vedro a nemá sílu se věnovat vlastnímu vzdělávání, může si odskočit a ochladit se v některém z řady akreditovaných vzdělávacích a certifikačních středisek ECDL / ICDL v Indickém oceánu. Hned dvanáct středisek je k dispozici na francouzském Réunionu a dvě střediska jsou na ostrově Mauricius. A komu by bylo příjemněji na Seychelách, ten najde dvě akreditovaná střediska na ostrově Mahe, jedno z nich co by kamenem dohodil od krásné mořské rezervace. Dokonce i na Maledivách lze získat některý z ECDL / ICDL certifikátů. Ano, jsme skutečně globální neziskový vzdělávací a certifikační koncept, který pomáhá lidem na celém světě. Hezkou letní dovolenou.
8. července 2023
Historicky první ECDL zkoušky uspořádala MŠ, ZŠ a SŠ pro sluchově postižené Valašské Meziříčí ve spolupráci s Obchodní akademií a VOŠ Valašské Meziříčí. Mezinárodně uznávaných zkoušek v oblasti zpracování textu se zúčastnili všichni žáci 1. ročníku oboru IT a 60 % z nich uspělo na první pokus. Vzhledem ke specifikům této „paragrafové“ školy výborný počin i výsledky. Přejeme další úspěchy hlavně studentům a studentkám! Pro sluchově postižené informace přímo od zdroje.
8. července 2023
Žáci a učitelé jako rovní s rovnými – nemožné? Ale kdepak, v ECDL žádný problém… Základní škola a Mateřská škola Šenov u Nového Jičína uspořádala ve spolupráci se soukromou vzdělávací společností POE EDUCO, s.r.o. první mezinárodně uznávané ECDL zkoušky na půdě této školy. Předmětem zkoušek byly moduly M2 (Computer Essentials), M3 (Documents) a M7 (Online Essentials). Odvahu našlo celkem 13 zájemců, z toho 5 učitelů a 8 žáků osmého a devátého ročníku (nutno poznamenat, že učitelé skládali jen jednu zkoušku, zatímco většina žáků hned tři). Zkoušku úspěšně složili všichni pedagogové a ze žáků zaváhali pouze dva, kteří v některých modulech úspěšní nebyli. Ale i tak super akce, gratulujeme!
3. července 2023
Tvrzení, že: „učitelé jsou nejobtížněji vzdělavatelná skupina obyvatelstva“ rozhodně neplatí na 5 základní škole Moskevská na Kladně, která se nedávno stala akreditovaným vzdělávacím a certifikačním střediskem ECDL. Na českých školách je jen velmi málo ředitelů a ředitelek škol, kteří dokáží najít přijatelný způsob, jak své kantory přimět k systematickému rozšiřování a/nebo prohlubování jejich vlastních digitálních kompetencí, … a ještě méně je těch, kteří k tomu využijí objektivní měření výsledků vzdělávání pomocí mezinárodního konceptu ECDL/ICDL. Jsme rádi, že se takoví ředitelé nebo ředitelky čas od času najdou.
30. června 2023
Další studenti SPŠE V Úžlabině přišli navštívit prostory české technologické společnosti CertiCon v Praze Dejvicích. Bez dalších komentářů citujeme jednu studentku: „Moc mě přednášky nebaví, ale tohle byla pro mě nejvíce zajímavá přednáška za posledních 10 let.“ … a jednoho studenta: „Taky velké plus byla týmová práce "vyrábění origami" neboť krásně představila pojem Agilního Vývoje, který je z mé vlastní zkušenosti z praxe/brigády stavebním blokem týmové práce ve Software developmentu.“ Škola už řadu let systémově využívá mezinárodní koncept digitálních kompetencí ECDL/ICDL a byla jedna z prvních v ČR, která podpořila uznávání vybraných ECDL zkoušek v rámci školních maturit.
27. června 2023
Akreditaci testovacího střediska ECDL/ICDL může získat nejen kterákoli škola, velká nebo malá komerční vzdělávací organizace či státní instituce, ale také podnikající fyzická osoba. Požadavky na kvalifikaci zainteresovaných zaměstnanců, technické vybavení střediska a požadavky na kvalitu procesů musí být a jsou pro všechny stejné. Příkladem může být nově akreditované kladenské testovací středisko Bc. Jana Dědiče, MBA, které se specializuje na certifikaci digitálních dovedností souvisejících s tabulkovými procesory a dalšími moderními oblastmi digitálních technologií.
19. června 2023
Mensa gymnázium, o.p.s. – soukromá škola pro nadané děti, založená roku 1993 Mensou České republiky, se rozhodla využít pokusného ověřování MŠMT a umožnit svým maturantům a maturantkám nahradit školní maturitu z IVT mezinárodně platným certifikátem ICDL Profile. V rámci vzdělávacího profilu s názvem „ICDL Profile Compute & Code“ si maturanti mohou vybrat dvě z následujících ECDL/ICDL zkoušek – Spreadsheets, Using databases, Computing a Robotics. Tato nabídka sama o sobě signalizuje vysoké ambice této soukromé školy. Všechna čest.
15. června 2023
Skvělé zprávy z VOŠ, OA, SOŠ a JŠ s právem státní jazykové zkoušky Ekonom! Jsme nadšení, že stateční studenti a studentky této školy úspěšně složili všechny zkoušky ECDL požadované pro uznání školní maturity z ICT. Ukazují, že jsou připraveni na digitální výzvy současné doby. Jsou to nadějní a ambiciózní jedinci, kteří mají nezbytné (nejen) digitální dovednosti pro úspěch v moderním světě informačních technologií. V této litoměřické soukromé škole se neříká „za dobrotu na žebrotu“, ale „za úspěšně složené mezinárodní zkoušky ECDL školní maturitu z ICT“.
12. června 2023
Další studenti SPŠ Ostrov opět přišli navštívit prostory české technologické společnosti CertiCon v Praze Dejvicích. Naši kolegové je nechali nahlédnout do zákulisí, aby si udělali představu, co obnáší práce softwarového analytika, vývojáře nebo testera. Škola už řadu let systémově využívá mezinárodní koncept digitálních kompetencí ECDL/ICDL a byla jedna z prvních v ČR, která začala nabízet certifikační zkoušku ECDL z modulu Computing (Informatické myšlení a programování). Bylo nám potěšením, přijďte zas.
7. června 2023
Krásné mezinárodní identifikační číslo akreditovaného testovacího střediska ECDL – CZ300 dostala nově akreditovaná brněnská Základní škola Krásného 24. No není to krása?
1. června 2023
Vídeň včera přivítala nejen českého prezidenta Petra Pavla, ale také zástupce evropských informatických společností provozujících ve svých zemích mezinárodní koncept digitálních kompetencí a digitální gramotnosti ECDL/ICDL. ICDL Europe & MENA CEO Forum, jak se tato akce formálně nazývá, se každoročně zabývá problematikou podpory rozvoje digitálních kompetencí obyvatelstva Evropy, počínaje žáky školou povinnými a konče seniory. Nejzajímavější příspěvky představili rakouští, italští a francouzští kolegové. Jsme rádi, že se na této smysluplné mezinárodní aktivitě můžeme podílet. Po vzoru Francie bychom rádi nabídli žákům (nejen) prvních stupňů základních škol mezinárodní certifikaci digitálních dovedností potřebných pro efektivní a bezpečné využívání tabletů a chytrých telefonů. Nově připravovaný vzdělávací a certifikační modul konceptu ECDL/ICDL se jmenuje „Digital Citizen Tablet Fundamentals“ a podle plánu má být v ČR dostupný začátkem nového školního roku.
31. května 2023
Střední odborná škola strojní a elektrotechnická Velešín již tradičně nezůstává pozadu. V letošním roce 18/18 maturantů oboru Informační technologie dosáhlo na uznání jedné z odborných maturitních zkoušek „výměnou“ za předložení mezinárodně platného certifikátu ECDL s předem dohodnutými zkouškami. Jak jednoduché a současně funkční…, gratulujeme.
27. května 2023
Výsledky maturantů, kteří využili možnost nahradit svoji školní maturitu vybranými certifikačními zkouškami ECDL dokazují, že očekávané pozitivní efekty takového modelu školních maturit nejsou jen hypotetické. „Oproti předchozímu školnímu roku byli žáci na zkoušky daleko lépe připraveni a nebylo zapotřebí, až na jednu výjimku, zkoušky opakovat“, komentuje školní maturity Ing. Vladimír Vondruška, učitel teoretického vyučování a ICT metodik SŠTŘ Nový Bydžov.
17. května 2023
Studentům naší partnerské školy SPŠE V Úžlabině se asi u nás líbí. Už je to poněkolikáté, kdy se budoucí ajťáci přišli v hojném počtu podívat, jak to chodí v české technologické společnosti CertiCon. Tentokráte se jim věnovali naší kolegové z divize Medical Solutions.
11. května 2023
Gimp sice nepovažujeme za příliš povedený nástroj, ale je zdarma a mnoho lidí jej používá. Pro zájemce o mezinárodně uznávanou zkoušku ECDL z modulu M9 – Image Editing máme dobrou zprávu. Nově lze tuto zkoušku skládat také v prostředí nejnovější verze Gimpu 2.10.34
5. května 2023
Ve skladech nemusí být jen zboží nebo materiál, ale také hromady dat. Také v jezerech můžeme najít obrovské objemy různorodých dat, ve kterých se živá duše nemůže vyznat. Že nechápete o co jde? V průběhu roku 2023 bude zájemcům v ČR zpřístupněna mezinárodně uznávaná zkouška ICDL z modulu IM4 – Big Data (Velká data), a to včetně vzdělávacích materiálů. Více informací zde. Žádné obavy, zkouška z tohoto modulu není určena IT profesionálům, ba právě naopak.
27. dubna 2023

„Holt dobrej oddíl“ aneb jednodušší a současně smysluplnější maturity v praxi.
48 z 52 studentů a studentek oborů „Cestovní ruch“ a „Veřejnosprávní činnost“ OA a SOŠ Choceň využilo možnost nahradit školní maturitu z informačních technologií prostým doložením certifikátu ICDL (ECDL) Profile. To na první pohled vypadá jako „brnkačka“, ale není certifikát jako certifikát. Vedení školy rozhodlo, že pro nahrazení školní maturity bude požadovat úspěšné složení deseti (10!) vybraných ECDL zkoušek. A to je trochu makačka, zvláště když mezi těmito zkouškami byly certifikační zkoušky z grafiky, programování webových stránek nebo pokročilé zkoušky z kancelářských aplikací. U oboru „Obchodní akademie“ to dopadlo také skvěle. 38 ze 44 studentů a studentek, kteří maturovali z „IT“, nahradilo svoji maturitu mezinárodně platnými ECDL zkouškami, resp. certifikátem. Barča Joštová dokonce dosáhla na nejvyšší typ mezinárodně platného certifikátu – ECDL Expert a několik dalších maturantů k němu má našlápnuto! Gratulujeme všem k dobré práci a děkujeme za možnost zveřejnit tak skvělý příklad dobré praxe, který může být pro mnoho škol a maturantů inspirací.
21. dubna 2023

Uznávání certifikátů digitálních kompetencí u školních maturit - prodloužení pokusného ověřování!

MŠMT 1. října 2020 vyhlásilo na dobu tří let tzv. „pokusné ověřování“ zaměřené na uznávání mezinárodních certifikátů digitálních kompetencí v rámci profilové části maturitní zkoušky. Pokusné ověřování bylo nyní prodlouženo o dva roky tj. do 30. září 2025. Díky rozhodnutí MŠMT se mohou do konce června přihlásit i další školy, které o využívání principu uznávání certifikátů u maturit projeví zájem. Oficiální informace MŠMT najdete zde. V rámci tohoto pokusného ověřování je možné (kromě jiných) uznávat všechny certifikáty, resp. certifikační zkoušky mezinárodního konceptu digitálních kompetencí ECDL / ICDL. V případě zájmu o bližší vysvětlení se na nás můžete obrátit.

Princip je velmi jednoduchý. Vedení školy může rozhodnout o tom, jaké mezinárodně platné certifikáty z oblasti digitálních technologií a do jaké míry uzná svým maturantům v rámci profilové části MZ. Přitom stačí, když své maturanty bude včas o této skutečnosti informovat a když stanoví hodnotící kritéria. V oblasti digitálních kompetencí je možné uznat část MZ nebo nahradit MZ jako celek s využítím i více různých typů certifikátů najednou.

Možnost škol uznat svým maturantům mezinárodní certifikáty digitálních kompetencí přispěje nejen ke zvýšení standardizace a zlepšení úrovně vzdělávání v oblasti digitálních technologií, ale také výrazně prospěje studentům, kteří se nad rámec svých běžných školních povinností iniciativně snaží prohloubit své znalosti v této oblasti.

19. dubna 2023
Netrvalo dlouho a Digital Academy Kutná Hora svým příkladem inspirovala svoji partnerskou školu - Obchodní akademii Praha, která se také rozhodla, že se zapojí do využívání mezinárodního konceptu ECDL/ICDL. Satalickou obchodku, která je kromě jiného zajímavá tzv. Finským vzdělávacím modelem, každý den míjí spousta řidičů jedoucí do Prachy z východu Čech. Tak teď už všichni vědí, že to není jen taková lecjaká škola.
17. dubna 2023
Rádi byste věděli, co že to ty „věci“ na internetu vlastně dělají a k čemu je to dobré? V průběhu roku 2023 bude zájemcům v ČR zpřístupněna mezinárodně uznávaná zkouška ICDL z modulu IM2 – Internet of Things (Internet věcí), a to včetně vzdělávacích materiálů. Více informací zde. Žádné obavy, zkouška z tohoto modulu není určena IT profesionálům, ba právě naopak.
14. dubna 2023
Bývalá malotřídka v Kutné Hoře – Malíně, pro níž dlouho nemělo město využití, se proměnila ve zbrusu novu soukromou střední školu zaměřenou na obchodní a digitální kompetence. Kromě toho, že vypadá jako ze škatulky nám udělalo radost, že se tato škola – Digital Academy Kutná Hora, rozhodla využívat v rámci vzdělávacího procesu měření úrovně digitálních kompetencí podle mezinárodního konceptu ECDL/ICDL.
14. dubna 2023
Stále vám není úplně jasné, co to jsou ty "cloudy" a jak to vlastně funguje? V průběhu roku 2023 bude zájemcům v ČR dostupná mezinárodně uznávaná zkouška ICDL z modulu IM1 - Cloud Computing (Cloudové technologie) včetně vzdělávacích materiálů.. Více informací zde. Žádné obavy, zkouška z tohoto modulu není určena IT profesionálům, ba právě naopak.
1. dubna 2023
Mezinárodní koncept ECDL/ICDL nedávno zaznamenal významný milník ve svém poslání zvyšovat standardy digitálních kompetencí uživatelů informačních a komunikačních technologií po celém světě. S více než dvěma desetiletími zkušeností koncept ECDL/ICDL úspěšně využilo více než 17 milionům zájemcům ve více než 100 zemích světa. Jsme rádi, že se na takovém díle můžeme aktivně podílet, ECDL Czech Republic.
27. března 2023
Jak jsme slíbili, připravili jsme pro vás ke stažení také cvičné testy z modulu M19 - Robotika (ASAP doplníme i ty zbývající).
23. března 2023
Masarykova ZŠ a MŠ Krupka se rozhodla využívat koncept ECDL/ICDL nejen pro efektivnější vzdělávání svých žáků, ale také pro vzdělávání svých učitelů. Vedení školy si v plné nahotě uvědomuje, že moderní technické vybavení, kterého má škola dostatek, samo o sobě k rozvoji školy nestačí. To můžeme jen podepsat!
15. března 2023
Kancelář ECDL-CZ zveřejnila inovovanou webovou stránku, která nově obsahuje příklady ostrých praktických úkolů ze všech ECDL / ICDL modulů aktuálně dostupných v ČR. U většiny modulů programu ECDL Core jsou na této stránce dostupné také cvičné testy ke stažení (ASAP doplníme i ty zbývající).
9. března 2023
Půl mega? Ano! Od doby, kdy se Česká republika zapojila do mezinárodního konceptu ECDL, proběhlo ve stovkách českých akreditovaných vzdělávacích společností, státních institucí a škol všech stupňů neuvěřitelných 500 tisíc certifikačních zkoušek ECDL. Ty skládali žáci, studenti, učitelé, zaměstnanci státu i soukromého sektoru, klienti úřadů práce, profesionální uživatelé digitálních technologií, nadšenci i úplní amatéři. A zájem neopadá, ba naopak. Jsme rádi, že můžeme pomáhat.
8. března 2023
Tento, na první pohled zasněný mladík, Vítek Němec, z Vyšší odborná škola a střední škola Boskovice, příspěvková organizace, se stal vítězem národní soutěže v digitálních kompetencích 2022/23, a to v kategorii „O nejvšestrannějšího studenta“. V soutěžním období úspěšně složil certifikační zkoušky ECDL ze sedmi oblastí digitálních kompetencí s poměrně dobrými výsledky, ale to mu nestačilo. Chtěl být jednoduše ještě lepší, a proto si zopakoval zkoušky z tabulkového procesoru a z grafiky. A povedlo se mu to. Gratulujeme!
3. března 2023
Vítězkou národní soutěže v digitálních kompetencích 2022/2023 se v kategorii „O nejzapálenější učitelku“ staly hned tři učitelky z OA a SOŠ CR Choceň. V duchu mírně upraveného výroku třech mušketýrů „jedna za všechny, všechny za jednu“ si nejen vzájemně vypomáhají, ale také si vybraly cenu pro vítěze. Gratulujeme!
2. března 2023
Naopak, ... ECDL Czech Republic děkuje Vyšší odborné škole a střední škole Boskovice.
1. března 2023

Výsledky národní soutěže v digitálních kompetencích 2022/2023 o nejaktivnější školu, nejvšestrannějšího žáka/žákyni a nejzapálenějšího učitele/učitelku.

Soutěž o nejaktivnější školu vyhrála Střední průmyslová škola, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Frýdek-Místek. Na druhém místě se umístila Obchodní akademie a Střední odborná škola cestovního ruchu Choceň a bezprostředně za ní pak Vyšší odborná škola a střední škola Boskovice, které v období čtyř měsíců uskutečnily nejvíce ECDL zkoušek. Hodnocena byla také úspěšnost a zaměření ECDL zkoušek. S větší vahou byly hodnoceny digitální kompetence v oblasti robotiky, programování, práce s informacemi a kybernetické bezpečnosti.

V kategorii nejvšestrannější žákyně zvítězila Tereza Illéšová ze Střední školy informačních technologií, s.r.o. a jako nejvšestrannější žák byl vyhodnocen Vítek Němec z Vyšší odborné školy a střední školy Boskovice.

Vítězem v kategorii nejzapálenější učitel (v oblasti organizace a vedení certifikačních zkoušek) se stal Miloslav Penc ze Střední školy a vyšší odborné školy aplikované kybernetiky s.r.o. z Hradce Králové a jako nejzapálenější učitelka (v oblasti hodnocení výsledků certifikačních zkoušek) byla oceněna Hana Šedová z Obchodní akademie a Střední odborné školy cestovního ruchu Choceň.

ČSKI se rozhodla vyhlásit mimořádnou cenu věnovanou manželskému páru. Toto ocenění získali manželé Naxerovi ze Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy Chomutov.

Ceny do soutěže pro školy, učitele i žáky (dle vlastního výběru :-) věnovala ČSKI a akciová společnost CertiCon. Pravidla soutěže najdete na webových stránkách Digikoalice.

Tiskovou zprávu o výsledcích národní soutěže digitální gramotnosti o nejaktivnější školu, nejzapálenějšího učitele a nejvšestrannějšího žáka či žákyni najdete na webových stránkách PR servisu České tiskové kanceláře. Tisková zpráva ke stažení v pdf zde.

27. února 2023
Vítězem národní soutěže v digitálních kompetencích 2022/2023 se v kategorii „O nejzapálenějšího učitele“ stal Miloslav Penc ze soukromé Střední škola a vyšší odborná škola aplikované kybernetiky Hradec Králové. Že nemyslí jen sám na sebe, to je patrné nejen z jeho fotografie fotbalového trenéra TJ Sokol Třebeš , ale také z ceny, kterou si za svůj výkon sám vybral. Prý „nářadí není nikdy dost, hlavně se pořád ztrácí“, gratulujeme!
24. února 2023
Vítězkou národní soutěže v digitálních kompetencích 2022/2023 se v kategorii „O nejvšestrannější studentku“ stala Tereza Illéšová ze soukromé Střední školy informačních technologií Frýdek-Místek. Že se příroda a digitální technologie nevylučují, to je patrné i z ceny, kterou si Tereza za svůj výkon sama vybrala. Kromě toho celkem s přehledem strčila do kapsy celou hromadu kluků, gratulujeme!
21. února 2023
TOP 10 národní soutěže „O nejaktivnější školu“
Zvítězila škola, jejíž studenti a studentky absolvovali v daném období největší počet mezinárodních certifikačních zkoušek konceptu ECDL/ICDL z různých oblastí digitálních kompetencí (modulů). Přitom moduly M12 (Cyber Security), M15 (Information Literacy), M16 (Computing), M19 (Robotics) a všechny moduly programu ECDL Advanced byly hodnoceny s vyšší váhou.
 • 1. Střední průmyslová škola, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Frýdek-Místek
 • 2. Obchodní akademie a Střední odborná škola cestovního ruchu Choceň
 • 3. Vyšší odborná škola a střední škola Boskovice
 • 4. Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola Chomutov
 • 5. Střední průmyslová škola Ostrov, p.o.
 • 6. Střední škola informačních technologií, s.r.o. z Frýdku-Místku
 • 7. Vyšší odborná škola a Střední odborná škola Roudnice nad Labem
 • 8. Střední škola a vyšší odborné školy aplikované kybernetiky s.r.o.
 • 9. Vyšší odborná škola, Střední škola, Centrum odborné přípravy, Sezimovo Ústí
 • 10. Obchodní akademie a jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Ústí nad Labem
21. února 2023
Titul „Nejaktivnější škola“ letos obhájila Střední průmyslová škola, Obchodní akademie a Jazyková škola Frýdek-Místek
Je to až neuvěřitelné, s jakou energií se učitelky této školy po řadu let nadstandardně věnují svým studentů a studentkám. Nevíme, zda jim absolventi školy za jejich práci poděkují, ale v jednom jsme si jistí. Až tito mladí lidé vstoupí na trh práce a uvědomí si, jak moc jim digitální dovednosti získané s pomocí konceptu ECDL/ICDL budou ku prospěchu, pak si na jejich práci rozhodně vzpomenou. Gratulujeme učitelům, učitelkám i vedení školy!
10. února 2023
Stále vám není úplně jasné, co to jsou ty "cloudy" a jak to vlastně funguje? V průběhu roku 2023 bude zájemcům v ČR dostupná mezinárodně uznávaná zkouška ICDL z modulu IM1 - Cloud Computing (Cloudové technologie) včetně vzdělávacích materiálů. Více informací zde. Žádné obavy, zkouška z tohoto modulu není určena IT profesionálům, ba právě naopak.
10. února 2023
Víte, že nám MŠMT nedávno akreditovalo nový rámcový rekvalifikační program zaměřený na digitální kompetence pro Průmysl 4.0? Úřady práce i vzdělávací společnosti mohou nově sestavovat své vzdělávací kurzy na míru z oblastí, jako je robotika, programování, kritické myšlení, plánování projektů, kyberbezpečnost nebo třeba digitální marketing. Bližší informace najdete zde.
2. února 2023
České reálné gymnázium v Českých Budějovicích se rozhodlo získat ECDL akreditaci a nabídnout svým žákům a studentům absolvování vybraných ECDL zkoušek přímo na půdě školy. V nabídce nebude chybět ani mezinárodně platná zkouška z robotiky, digitálního marketingu nebo práce s informacemi, ale také pokročilé zkoušky z kancelářských aplikací. S uznáváním vybraných certifikačních zkoušek u maturit se také počítá.
1. února 2023
zde
20. ledna 2023
Už jste někdy narazili na rozpor mezi tím, co lidi o sobě tvrdí, že umí, … a co skutečně umí? Chcete vědět, co umí nebo co se naučili vaši žáci, studenti, kolegové, zaměstnanci, absolventi rekvalifikací nebo vzdělávacích kurzů? Pro akreditované testery mezinárodního konceptu ECDL/ICDL jsme na únor připravili dva online mítinky na téma „Silné a slabé stránky absolventů certifikačních zkoušek“, aneb jak získat objektivní zpětnou vazbu pro smysluplnější výuku digitálních dovedností ve školách nebo pro další vzdělávání veřejnosti. Jste akreditovanými testery? Informujte se v kanceláři ECDL-CZ (https://www.ecdl.cz/kontakty.php), rádi vám poskytneme více informací. Nejste testery? Pak se jimi můžete stát.
16. ledna 2023
Národní soutěž v digitálních kompetencích 2022 se blíží do finále! V prvních únorových dnech pečlivě zpracujeme dostupná data a pak se uvidí, kdo je nejlepší. Již tradičně se soutěžilo (a stále ještě soutěží) ve třech kategoriích, a to o nejaktivnější školu, nejzapálenějšího učitele/učitelku a o nejvšestrannějšího žáka/žákyni. Rozhodujícím faktorem úspěchu přitom bude nejen počet vedených, vyhodnocovaných a absolvovaných praktických ECDL zkoušek, ale především jejich zaměření a úspěšnost. Ceny do soutěže věnují společně ČSKI a CertiCon, přitom není bez zajímavosti, že výherci samotní si budou moci vybrat takovou cenu, která se jim bude nejvíce líbit (samozřejmě za přiměřenou cenu).
4. ledna 2023

Přijměte od nás přání všeho nejlepšího do nového roku 2023. Vstupujeme do něj s nadějí, že se dění kolem nás brzy uklidní a všichni se budeme moci intenzivněji věnovat, kromě jiného, také investicím (nejen) do vlastního vzdělávání. V novém roce 2023 bychom rádi:

 • Pomohli MŠMT s uzákoněním principu uznávání ICT certifikátů u školních maturit
 • Podpořili pracovníky ÚP ČR v jejich snaze o digitální začleňování a rekvalifikace jejich klientů
 • Odměnili výherce národní soutěže škol v digitálních komeptencích
 • Zpřístupnili zájemcům v ČR sadu nových ICDL modulů zaměřených na umělou inteligenci, internet věcí, cloudové technologie a velká data
20. prosince 2022
Co takhle rozdat si to s umělou inteligencí? Od roku 2023 bude zájemcům v ČR dostupná mezinárodně uznávaná zkouška ICDL z modulu IM3 - Artificial Intelligence (Umělá inteligence). Žádné obavy, zkouška z tohoto modulu není určena IT profesionálům, ba naopak. Více informací naleznete v sylabu daného modulu.
28. listopadu 2022
Co že to je? To je jen malá upoutávka na nabídku nových certifikačních zkoušek mezinárodního konceptu ECDL / ICDL, které bychom rádi zpřístupnili české veřejnosti v příštím roce. Sami jsme zvědavi, jaké to bude a jestli to zvládneme.
21. listopadu 2022
V průběhu dvou kovidových let uskutečnila Základní škola Bernarda Bolzana v Táboře vzdělávací projekt zakončený ECDL certifikací. Do projektu se zapojili učitelé a učitelky základních škol z Tábora a okolí. Příprava na certifikační zkoušky z vybraných ECDL modulů probíhala převážně prezenční formou. Jejich struktura byla zvolena tak, aby co nejlépe reflektovala požadavky na vzdělání pedagogických pracovníků (modul M12 – Cyber Security, M14 – Online Collaboration, M6 – Presentation, M4 – Spreadsheets a podobně). I když pro zúčastněné nebylo vždy snadné udržet studijní tempo, nadšení a odhodlání většině vydrželo až do konce, a tak se dnes mohou někteří pochlubit plnohodnotnou certifikací ECDL Core.
16. listopadu 2022
Učitelé OA a VOŠ Kotlářská a SŠTE Olomoucká Brno stále pracují na rozšíření své akreditace o další vybrané ECDL zkoušky. Vedle základních ECDL zkoušek tak budou mít studenti těchto škol brzy možnost absolvovat certifikační zkoušky například z modulů M12 – Cyber Security, M10 – Web Editing, M14 – Online Collaboration, M17 – Digital Marketing nebo AM6 – Advanced Presentation.
24. října 2022
Minulý týden proběhlo v Mnichově sekání zástupců evropských informatických společností, které se ve svých zemích starají o mezinárodní koncept ECDL / ICDL. Nejvíce nás zaujal nový program s názvem „ICDL Insights“, který se věnuje nejmodernějším oblastem digitálních kompetencí. ICDL moduly, jako Artificial Intelligence, Cloud Computing, Internet of Things, Big Data a Blockchain mezi některými vyvolávají nadšená očekávání, mezi jinými obavy a respekt, … tak uvidíme.
19. října 2022
Táákhle velikou radost mají maturantky a maturanti VOŠ, OA, SOŠ a JŠ s právem státní jazykové zkoušky Ekonom, kteří se rozhodli studovat tuhle litoměřickou soukromou školu. Ta je již třetím rokem zapojena do pilotního ověřování MŠMT k uznávání mezinárodních certifikátů ECDL/ICDL místo praktické maturitní zkoušky. Dosud se této možnosti rozhodlo využít 95 % žáků školy a všichni uspěli! Klobouk dolů.
17. října 2022
Ostraváci se předvedli v plné síle. Studenti i učitelé naší partnerské Střední školy informačních technologií Frýdek-Místek, kteří navštívili pobočku společnosti CertiCon v Ostravě, byly s exkurzí velice spokojeni. Bylo nám potěšením.
14. října 2022
Tak to vypadá, že tenhle graf z Evropské komise nepotřebuje komentář. Češi nijak nezáří. Když se navíc podíváte pořádně pod pokličku, co že to EK vlastně srovnávala , tak opět narazíte na zcela vágní a bezobsažné pojmy, jako „základní digitální dovednosti“ a „vyšší než základní digitální dovednosti“ Samá mlha! Nelžeme si tak trochu do vlastní kapsy? Není to ve skutečnosti ještě horší?
13. října 2022
Budoucí ajťáci ze Sezimova Ústí chtěli zjistit, jak to u nás vypadá, přesněji řečeno, přijeli se podívat, čím se zabývá česká technologická společnost CertiCon. Tentokráte se jim osobně věnoval ředitel divize Software Solutions Ing. Michal Paulíček. V letošním roce šlo již o osmou návštěvu studentů IT oborů akreditovaných škol konceptu ECDL, tedy pokud nepočítáme zítřejší partu na naší pobočce v Ostravě. Asi se jim u nás líbí.
30. září 2022

Vítěz je jasný
Během téměř rok trvající lokalizace testových úloh nového modulu ICDL Robotics (Základy robotiky) jsme došli k závěru, že aktuálně nejvhodnějším robotickým řešením pro účely mezinárodně platné ECDL zkoušky je robotické vozítko mBot2 s řídící jednotkou CyberPi od výrobce Makeblock Education.
Z pohledu vzdělávání jde o robotické zařízení velice vhodné pro 2 poslední ročníky ZŠ, všechny ročníky všeobecně vzdělávacích SŠ a 2 první ročníky technicky orientovaných SŠ.
Ne, že by na trhu nebyly technicky lepší výrobky a ne že by ICDL zkouška nemohla využívat jiné robotické vozítko, ale mBot2 je dokonale vyváženým a cenově poměrně dostupným řešením. Vozítko je kompaktní, robustní a spolehlivé, přitom velmi dobře rozšiřitelné. Vývojové prostředí je stabilní, pružné a dobře lokalizované, nabídka blokových prvků je široká a bloky dělají to, co mají. Režim ladění programů v reálném čase je super, stejně tak odezva zařízení v případě běhu programu přímo v řídící jednotce CyberPi. V neposlední řadě musíme pochválit opravdu funkční bezdrátové připojení. Můžeme jen doporučit!
23. září 2022

Česká společnost pro kybernetiku a informatiku (ČSKI) ve spolupráci s českou technologickou společností Certicon a.s. a kanceláří ECDL Czech Republic pořádá pro učitele a žáky základních a středních, technických i všeobecně vzdělávacích škol Národní soutěž v digitálních kompetencích 2022

Soutěže, která bude probíhat v období od 1. října 2022 do 31. ledna 2023, se může zúčastnit každá škola v ČR, která projeví zájem, a to v následujících kategoriích:

 • O nejaktivnější školu
 • O nejzapálenějšího učitele/učitelku
 • O nejvšestrannějšího žáka/žákyni

Při hodnocení výsledků této již tradiční soutěže budou mít nejvyšší váhu digitální dovednosti z oblasti robotiky, informatického myšlení a programování, práce s informacemi a kybernetické bezpečnosti. Výherci samotní si budou moci vybrat takovou cenu, která se jim bude nejvíce líbit. Pravidla soutěže jsou k dispozici na webových stránkách Digikoalice.

23. září 2022
V minulém týdnu jsme opět nazuli tenisky a běhali, chodili, procházeli se a přitom sbírali kilometry. Že nevíte proč? Tak napovíme... Na Letné proběhl další ročník Teribear, sportovně – charitativní akce určená všem, kdo chtějí pomoci znevýhodněným dětem. A to ECDL Czech Republic chce.
21. září 2022
Jsme velice rádi, že se Úřad práce ČR rozhodl využít v rámci svých poradenských aktivit mezinárodní program pro tzv. „digitální začleňování“ s názvem e-Citizen. Jde o motivační a vzdělávací program z rodiny konceptu ECDL/ICDL, jehož smyslem je pomoci klientům ÚP odstranit překážky, které jim brání ve využívání digitálních technologií nejen v běžném životě, ale také v oblasti vzdělávání a trhu práce. Krajské pobočky ÚP z Pardubic a ze středních Čech vysoutěžily jako dodavatele tohoto mimořádně efektivního programu akreditované vzdělávací středisko ECDL – IdeaHelp Žamberk, které se v období následujících čtyř let bude věnovat téměř 2 500 klientům ÚP.
19. září 2022
Na rozdíl od nás zdravých mají tihle lidé nepoměrně méně možností, jak najít smysluplné uplatnění v životě i na trhu práce. Pokud jim alespoň trochu pomohla interaktivní přednáška o smyslu robotiky a praktické ukázky situací, které mohou robotičtí pomocníci řešit, pak jsme opravdu rádi. Robotický seminář uspořádala společnost CertiCon a jeho vedení se ujal ředitel ECDL Czech Republic Jiří Chábera.
9. září 2022
Studenti IT oborů z dalších našich partnerských škol … VOŠ, SŠ, COP Sezimovo Ústí / Sezimácká střední, Průmyslovka Rakovník a Střední škola informačních technologií Frýdek-Místek, se v září a v říjnu chystají na exkurze do prostor společnosti CertiCon v Praze a v Ostravě s cílem omrknout, jak to v takové české technologické společností chodí. Naši kolegové již tradičně udělají všechno proto, aby se jim u nás zalíbilo.
7. září 2022
Již pátým rokem se budeme podílet na realizaci profesního studia MBA Akademie digitálního managementu z.ú. v Olomouci, a to hned první online přednáškou na téma: „Digitální kompetence (nejen) ve firemní praxi“. Máte-li zájem, neváhejte se ozvat, stále zbývá několik volných míst. Bližší informace na webu ADM.
6. září 2022
Také Střední škola - Centrum odborné přípravy technické Kroměříž, SŠ - COPT se rozhodla stát se akreditovaným střediskem ECDL a nabídnout svým studentům možnost získat přímo na půdě školy některý z mezinárodních ECDL certifikátů. Konferenční sál školy včera zaplnily čtyři třídy prváků následovaných skupinou učitelů. Všem jsme se pečlivě věnovali a doufáme, že si domů odnesli pověstného brouka v hlavě.
29. srpna 2022
Počet středních škol, které se rozhodly uznávat svým studentům u maturit vybrané certifikační zkoušky ECDL, ale i další typy certifikátů digitálních kompetencí, utěšeně narůstá. Není bez zajímavosti, že samotné certifikační zkoušky uznávané u maturit jsou v řadě případů podstatně komplexnější a náročnější než samotné praktické maturity. Takže kromě zmírnění maturitního stresu, které prospěje nejen maturantům samotným, ale také učitelům padajícím v době maturit „na ústa“, dochází přirozenou cestou k hlubšímu a efektivnějšímu vzdělávání. A o to tady jde v první řadě.
25. srpna 2022
Ještě ani nezačal další školní rok a učitelé ze Střední průmyslové školy stavební Hradec Králové už zase sedí ve školních lavicích . Rozšiřují si akreditaci mezinárodního konceptu ECDL/ICDL, protože chtějí svým studentům usnadnit přístup k dalším certifikačním zkouškám ECDL, tentokráte z modulů M12 – Cyber Security a M14 – Online Collaboration. Že nevíte, o co jde? Pak se podívejte na stránky školy nebo přímo na stránky www.ecdl.cz.
15. srpna 2022
ICDL - Robotika (modul M19)

Dovedeš postavit robota a umíš ho správně zapojit? Pokud máš certifikát z ICDL Robotics, nemusiš to dokazovat. Videa jsou všem akreditovaným střediskům k dispozici a jsou přímo stažitelná z Facebooku ECDLCZ.

Krátký propagační videoklip ke shlédnutí zde.

11. srpna 2022
ICDL - Analýza a vizualizace dat (modul AM8)

Pokud Vás baví analýza dat a tvorba reportů, potom máte možnost získat jeden z najatraktivnějších certifikátů ECDL Advanced "Data Analytics". Váš současný či potencionální zaměstnavatel to jistě ocení. Videa jsou všem akreditovaným střediskům k dispozici a jsou přímo stažitelná z Facebooku ECDLCZ.

Krátký propagační videoklip ke shlédnutí zde.

8. srpna 2022
ECDL - Vyhledávání, vyhodnocování a zpracovávání informací z internetu (modul M15)

Chcete umět odlišit, kterým informacím můžete věřit a jak získané informace správně vyhodnotit, pak je tento modul určený právě Vám. Videa jsou všem akreditovaným střediskům k dispozici a jsou přímo stažitelná z Facebooku ECDLCZ.

Krátký propagační videoklip ke shlédnutí zde.

4. srpna 2022
M17 - Využívání digitálních technologií v marketingu (Digital Marketing)

Digitální marketing je jednou z nových oblastí digitálních kompetencí celosvětového konceptu ECDL / ICDL, kterými by měl vládnou každý, kdo se pohybuje v reklamě, obchodě nebo podnikání. Videa jsou všem akreditovaným střediskům k dispozici a jsou přímo stažitelná z Facebooku ECDLCZ.

Krátký propagační videoklip ke shlédnutí zde.

1. srpna 2022
AM7 - Finanční tabulky (Financial Spreadsheets)

Mezinárodní zkouška z tohoto modulu je pravděpodobně tou nejtěžší, kterou ECDL pamatuje. Je určená pro zkušené uživatele tabulkových procesorů. Digitální dovednosti, které tato zkouška pokrývá, patří na trhu práce mezi nejžádanější, a to téměř bez ohledu na profesi. Videa jsou všem akreditovaným střediskům k dispozici a jsou přímo stažitelná z Facebooku ECDLCZ.

Krátký propagační videoklip ke shlédnutí zde.

29. července 2022
M16 - Základy informatického myšlení a programování (Computing). ECDL/ICDL zkouška zaměřená na formování informatického myšlení, algoritmickou logiku a naprosté základy programování. Videa jsou všem akreditovaným střediskům k dispozici a jsou přímo stažitelná z Facebooku ECDLCZ.

Krátký propagační videoklip ke shlédnutí zde.

27. července 2022
M12 - Bezpečné používání informačních technologií (IT Security). Ukažte všem, že umíte digitální technologie zvládat bezpečně. Nezáleží, zda jste úředník, učitel, absolvent střední školy či pracovník nemocnice. Videa jsou všem akreditovaným střediskům k dispozici a jsou přímo stažitelná z Facebooku ECDLCZ.

Krátký propagační videoklip ke shlédnutí zde.

26. července 2022
MŠMT nám právě akreditovalo inovovanou verzi vzdělávacího programu pro školy, resp. učitele, kteří mají zájem využívat mezinárodní koncept ECDL / ICDL při vzdělávání v oblasti digitálních kompetencí. Rozhodnutí Č.j.: MSMT- 14483/2022-2-459 tak umožní vedení škol hradit vzdělávací služby z prostředků DVPP a také levněji o DPH. Vybraní učitelé se, kromě jiného, naučí objektivně hodnotit výsledky řešení praktických úkolů pomocí mezinárodně standardizované metodiky.
14. července 2022
"A na toho malého se nedostalo...". Ale kdepak, testové úlohy pro mezinárodně platnou zkoušku ECDL z modulu M19 - Robotics jsou české veřejnosti k dispozici jak pro robotické vozítko VEX IQ 2nd Generation, tak pro vozítko VEX IQ 1st Generation. Stranou tedy nezůstanou ani ty školy, které před časem zakoupily pro své studenty starší verzi této poměrně povedené robotické stavebnice.
11. července 2022
Studenti IT oborů z několika partnerských škol letos opět zavítali do prostor společnosti CertiCon v Praze a v Ostravě s cílem omrknout, jak to v takové české technologické společností chodí. A soudě podle jejich reakcí nebyli nespokojeni. Bylo nám potěšením.
8. července 2022
Tak, a je to hotové! Nová, mezinárodně platná ECDL zkouška digitálních kompetencí z oblasti základů robotiky – M19 Robotics je nyní dostupná všem zájemcům v ČR na robotické platformě VEX IQ (2nd Generation) + VEXcode IQ Blocks od firmy VEX Robotics. Ale ani starší verze této robotické stavebnice nezůstane stranou našeho zájmu. Už na tom makáme.
28. června 2022
Tak které robotické vozítko uchvátilo účastníky robotického kurzu pro učitele začátečníky? Chcete znát vítěze mezi robotickými stavebnicemi akreditovanými pro mezinárodní zkoušku ICDL Robotics? Pokud ano, tak sledujte naši stránku, brzy se to dovíte.
10. června 2022
A máme za sebou první kurz robotiky pro učitele začátečníky. 8 hodin čistého času, parta robotů z různých stájí, parta učitelů z různých škol (z nichž nejméně dva se jako začátečníci jen tvářili) , spoustu kabelů, programů a něco málo programování. První dojmy jsou pozitivní. Co na to účastníci se dovíme časem, až se jim to rozleží. Zítra je na řadě další parta.
3. června 2022
Učitelé ze základní školy v Plané nad Lužnicí si se zájmem vyslechli informace o možnostech využívání mezinárodního konceptu ECDL/ICDL v podmínkách své školy. Soudě podle jejich bezprostředních reakcí je zaujala především systémovost a koncepčnost tohoto vzdělávacího a certifikačního nástroje v oblasti digitálních kompetencí. Prý právě toto v oblasti digitálního vzdělávání postrádají, a to už podle RVP z „nové“ informatiky ve škole učí. Bude nám potěšením, když jim budeme moci s digitálním vzděláváním pomáhat.
27. května 2022
Zajímá vás problematika ochrany soukromí na internetu? Pak vás určitě bude také zajímat akce BIG COOKIE COUNT pořádaná v rámci projektu CSI-COP. Nejbližší on-line diskuse na toto téma proběhne v češtině 30.5.2022, v časech 13:00-14:00 a 15:00-16:00 hodin. Chcete vědět, co se děje v počítači při hackerském útoku a jak s tím vším souvisejí tzv. cookies? Tomuto tématu bude věnována on-line schůzka v angličtině 30.5.2022, v čase mezi 11:00-12:00 hodinou. Přihlášku můžete poslat na mail csi-cop@ciirc.cvut.cz. Bude-li vás víc, než zvládneme, budeme vše opakovat! (This communication is part of a project that has received funding from the European Union's Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement Nº873169)
24. května 2022
Právě jsme pro zájemce z řad české veřejnosti uvolnili zadání nejjednodušší mezinárodní zkoušky ECDL z modulu M2 – Computer Essentials upravené pro prostředí nejnovějšího operačního systému Microsoft Windows 11. Ne, že by ty jedenáctky přinesly něco extra zajímavého nebo nového, ale musíme jít s dobou.
20. května 2022
Třaskavá zpráva pro všechny příznivce i odpůrce nových RVP v oblasti "nové" informatiky! Nejnovější studie LWI (Learning & Work Institute) uvádí, že za posledních 5 let došlo ke 40% poklesu počtu žáků, kteří pokračují ve studiu informatiky, jakmile přestane být ve věku 14 let programování povinné. Velká Británie se stala první zemí na světě, která zařadila programování do povinných školních osnov. Ty se aktuálně zaměřují spíše na kódování než na digitální gramotnost a běžně využívané praktické digitální dovednosti. Jedním z hlavních důvodů, proč Británie ke změně obsahu vzdělávání před lety přistoupila, byla snaha zvýšit zájem o studium technických oborů v čele s informatikou. Závěry, nechť si každý čtenář udělá sám …
17. května 2022
Plníme své sliby, a proto jsme pro učitele ZŠ a SŠ připravili jednodenní kurz základů robotiky pro začátečníky. Termíny kurzu jsme naplánovali na červen v sídle naší firmy.
A čím že je tento kurz výjimečný?

Učitelé:
 • si budou moci osahat ne jednu, ne dvě, ale hned šest typů robotických stavebnic na jednom místě, a to včetně hromady senzorů;
 • se seznámí ne s jedním, ne se dvěma, ale hned se šesti programovými nástroji pro programování řídících jednotek robotických stavebnic;
 • bez práce získají spoustu praktických zkušeností od lektora, který hovoří jazykem, kterému porozumí i naprostý začátečník;
 • si vyzkouší tvorbu a ladění jednoduchých řídících programů ve vybraném blokovém jazyce;
 • získají přímo od zdroje informace o tom, jaké úlohy obsahuje nejnovější mezinárodní zkouška ECDL z Robotiky.
 • Chcete vědět více? Kontaktujte kancelář ECDL-CZ, budeme se těšit.
11. května 2022
Evropská obchodní akademie Děčín je jednou z několika škol v ČR, která se rozhodla využívat pro podporu vzdělávání svých studentů výhradně pokročilé verze mezinárodních certifikačních zkoušek ECDL Advanced. Gratulujeme vedení a učitelům této školy k úspěšnému získání národní akreditace certifikačního střediska konceptu ECDL/ICDL.
10. května 2022
Tak jsme tomu fešákovi museli upravit vizáž. Výrobce VEX Robotics pár drobností nedomyslel, a tak jsme doporučenou konfiguraci „VEX IQ BaseBot“ museli upravit. Vyměnili jsme čelní nárazník za větší, aby bylo možné umístit senzory výše nad zem a tyto senzory jsme vybavili praktickými podložkami, aby bylo možné snadno měnit jejich orientaci podle toho, co a kterým směrem chceme detekovat. Ve finále jsme také optimalizovali použité porty, aby při zkouškách ECDL z modulu Robotics překážely co nejméně. Ještě pár týdnů, a tato zbrusu nová mezinárodní zkouška bude české veřejnosti dostupná i na této velmi pěkné robotické platformě. Za zapůjčení robota pro účely akreditace děkujeme firmě AV MEDIA.
6. května 2022
Řada maturantů letos opět s chutí využila možnost vyměnit ECDL certifikát za kousek školní maturity. SPŠE V Úžlabině nabízí tuto možnost svým studentům v rámci tzv. pokusného ověřování vyhlášeného MŠMT. Zájem studentů oproti loňskému kovidovému roku vzrostl téměř pětinásobně. Letos se pro možnost nahradit část své maturity vybranými certifikačními zkouškami ECDL Advanced rozhodlo 37 studentů školy. Zkoušku Advanced Documents (AM3) absolvovalo 36 studentů (27 studentů uspělo) a zkoušku Advanced Spreadsheets (AM4) 32 studentů (24 studentů uspělo). Průměrná úspěšnost u obou zkoušek byla téměř shodná cca 79%. Nejvyšší úspěšnosti dosáhli tentokrát dva studenti, a to 100 % u jedné z uvedených zkoušek. Gratulujeme, to se vidí málokde!
19. dubna 2022
Pro ty z vás, kteří nemáte v oblibě aplikace od Googlu, máme dobrou zprávu. Od dnešního dne můžete skládat mezinárodně platnou ECDL zkoušku z modulu M14 – Online Collaboration (Spolupráce a výměna informací na internetu) také v prostředí webových aplikací Microsoft 365.
19. dubna 2022
Právě jsme zahájili práce na akreditaci fungl nové stavebnice VEX IQ v2 od firmy VEX Robotics. A tohle je testovací robotické vozítko s poněkud technickým jménem „M19“ (zasvěcení vědí). Pro úplnost dodáváme, že stranou by neměl zůstat ani jednodušší robotický bratříček VEX GO. Za zapůjčení stavebnice děkujeme společnosti AV MEDIA.
11. dubna 2022
ECDL certifikáty místo školní maturity? Donedávna nepředstavitelné je nyní možné! Pokusné ověřování principu uznávání ICT certifikátů u školních maturit, které před dvěma lety vyhlásilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s Národním pedagogickým instituem ČR, bude v důsledku koronavirových omezení pravděpodobně prodlouženo. A nejen to. Podle posledních neoficiálních informací MŠMT zvažuje kromě zrušení některých dosavadních omezení dokonce rozšíření pokusného ověřování o další mezinárodní certifikační systémy, a to nejen z oblasti ICT.
4. dubna 2022
Učitelé z Obchodní akademie a vyšší odborné školy Kotlářská Brno se ani nestačili zapotit a už byli s ECDL zkouškami konanými za ztížených podmínek hotovi. Nejrychlejší z nich, mladá paní učitelka matematiky, zvládla 36 zkušebních úloh za 17 minut. No není to dobrý výkon? Šlo sice o jednoduchou zkoušku, ale i tak klobouk dolů.
25. března 2022
Akreditace robotického vozítka Lafvin, postaveného na platformě Arduino Uno, se odkládá na neurčito. Věřte nevěřte, pro blokové programování neexistuje žádný vhodný software, který by netrpěl nějakými zásadními nemocemi (alespoň o něm nevíme). Buď si nerozumí s potřebnými senzory a servomotory anebo se tváří, že umí všechno, ale ve skutečnosti neumí bez problémů ani obnovit uložený projekt. Nicméně na základě mnoha požadavků českých škol začínáme pracovat na akreditaci několika robotických stavebnic společnosti VEX Robotics, takže se zájemci o mezinárodně platnou ECDL zkoušku z modulu M19 – Robotics stejně mají na co těšit.
14. března 2022
Dlouho odolával, ale nakonec jsme ho přesvědčili ke spolupráci. Od dnešního dne mohou všichni občané ČR skládat mezinárodní zkoušku ECDL z modulu M19 – Robotics (základy robotiky) s využitím cenově dostupného robotického vozítka Cutebot, kterému šéfuje oblíbená řídící jednotka BBC microbit , a prostředí Microsoft MakeCode for micro:bit ve webové verzi.
9. března 2022
„Rada starších“ SPŠSE a VOŠ, Masarykova 3, Liberec se v pátek po vyučování sešla, aby projednala možnost využití mezinárodního konceptu ECDL/ICDL. Všichni učitelé informatiky, včetně ředitele školy si vyslechli, jaké nové druhy mezinárodních zkoušek koncept ECDL/ICDL v ČR aktuálně nabízí, jaké mají tyto zkoušky vliv na motivaci žáků i učitelů a jaký mají dopad na kvalitu vzdělávání žáků. Ředitel školy zdůraznil potřebu rozvoje i takových digitálních kompetencí, které nejsou obsahem odborného vzdělávání. Děkujeme škole za projevený zájem a těšíme se na případnou spolupráci.
3. března 2022
Tento příspěvek má zcela výjimečně osobní nádech. Déjà vu, tak by se daly nazvat pocity, které mě přepadly při návštěvě této jihlavské základky. Před téměř 35 lety jsem se, co by voják základní vojenské služby (tzv. špagát), každou středu odpoledne staral o mimoškolní vyžití místních dětí. A dnes, přesněji včera odpoledne, jsem přijal pozvání na diskusi s vedením a pedagogy této školy na téma možného využití mezinárodního konceptu ECDL/ICDL. To, že „kulatý stůl“ probíhal v divadelním sále školy, to už mě nemohlo rozhodit. Jménem svým i jménem všech kolegyň, které se o „ECDL“ v ČR starají, děkuji škole za projevený zájem.
25. února 2022
1. ročníky ajťáků a elektrotechniků SPŠE V Úžlabině včera na několik hodin obsadily velkokapacitní a moderně vybavený přednáškový sál, aby si vyslechly přímo od zdroje zajímavé informace o digitálních kompetencích a mezinárodním konceptu ECDL/ICDL. Škola má v oblasti certifikace digitálních kompetencí dlouhou tradici a patří mezi školy, které (nejen) tento vzdělávací a certifikační systém využívají také v rámci školních maturit.
18. února 2022
Další velká brněnská škola - Obchodní akademie a vyšší odborná škola Kotlářská, se rozhodla vstoupit do akreditačního procesu a stát se vzdělávacím a certifikačním střediskem mezinárodního konceptu EDCDL/ICDL. Škola se, kromě jiného, zaměřuje na informační služby a knihovnictví, čímž je v Jihomoravském kraji svého druhu jedinečná. Jsme si naprosto jistí, že studenti této školy budou nabídku certifikačních zkoušek ECDL rádi využívat.
16. února 2022
Průmyslovka Rakovník zorganizovala pro prvních 16 studentů školy ECDL zkoušky z modulů využívajících webové aplikace Microsoft 365. Většina studentů zkoušky dokončila ještě před vypršením časového limitu, některým stačil i poloviční čas. A to bylo jen zahřívací kolo. Škola disponuje výrazně širší škálou akreditovaných modulů pro oblasti digitálních kompetencí, které budou pro technicky orientované studenty určitě atraktivnější.
14. února 2022
Tak takto vypadá digitalizace státní správy v praxi. Pokud jste zaměstnáni a potřebujete podat daňové přiznání sami prostřednictvím tzv. EPO formuláře (elektronické podání), tak máte už měsíc smůlu. Co na tom, že už je půlka února. Nejsme si jistí, v čem je problém, ale dost možná bychom mohli některým úředníkům generálního finančního ředitelství pomoci.
10. února 2022
Bez ohledu na covidovou pandemii ECDL Chorvatsko, spolu s úřady práce, pomáhá nezaměstnaným zlepšovat jejich digitální dovednosti. Více než 1 400 lidí absolvuje školení zakončené mezinárodně platnými zkouškami ECDL. Celkový počet nezaměstnaných, kteří prošli některým z projektů v posledních letech, brzy přesáhne 10 tisíc.
4. února 2022
U příležitosti 19. mezinárodního „Dne bezpečnějšího internetu“ máme pro některé z vás špatnou zprávu: „Internet nebude nikdy bezpečný“ a je iluzorní si myslet, že se to dá jednoduše v dohledné době změnit. Jedinou cestou, jak alespoň trochu snížit reálná rizika spojená s využíváním internetu je zapracovat na svém vlastním vzdělání v oblasti digitální gramotnosti, do které bezpečné chování na internetu neoddělitelně patří. Pokuste se složit mezinárodně standardizovanou ECDL zkoušku „IT Security“ a zjistíte, jak na tom skutečně jste. Ti úspěšnější mohou jako bonus získat mezinárodně platný certifikát.
25. ledna 2022
Žádný strach, i tomu nejmenšímu robůtkovi se věnujeme naplno. Na rozdíl od dvou větších bratříčků, vozítka LEGO Mindstorms EV3 a nejnověji Makeblock mBot2, pro které jsou již testové úlohy pro mezinárodní zkoušku ICDL z modulu M19 uvolněny, se tenhle prcek s řídící jednotkou micro:bit malinko vzpouzí. Pokud si postaví hlavu, tak ho někde zaparkujeme a budeme se věnovat dalšímu sourozenci z rodiny ECDL robotů - robotickému vozítku s řídící jednotkou Arduino Uno R3.
20. ledna 2022
Neobvykle dobrých výsledků v rámci odborné přípravy testerů ECDL dosáhli učitelé ZŠ Petrin z Bruntálu. To ale není všechno! Jako jedna z mála základních škol v České republice získala Petrin - Základní škola Bruntál akreditaci, která ji opravňuje k poskytování nejnovějších certifikačních zkoušek konceptu ECDL z oblasti robotiky, informatického myšlení a programování a z oblasti práce s informacemi. Gratulujeme!
17. ledna 2022
Že klíčem k úspěchu není jen ochota se něco naučit, to v této soukromé škole vědí velmi dobře. Možná právě proto nabízí Střední škola Klíč - SPoSŠ v České Lípě svým studentům a studentkám celou řadu různých certifikací, nově i z oblasti digitálních kompetencí podle mezinárodního konceptu ECDL/ICDL. Akreditace této školy je důkazem starého známého rčení: „Když se chce, všechno jde“
11. ledna 2022
Pokud stále váháte, jakou robotickou stavebnici (robotické vozítko) pořídit do vaší školy pro vzdělávání svých žáků (a učitelů) nebo pro mezinárodní zkoušku ECDL z modulu M19 – Robotics, tak máte vyřešeno. Nejnovější (a tedy na řadu let perspektivní) robotické vozítko se jmenuje mBot2. Je vybaveno řídící jednotkou CyberPi a umí toho spoustu. Právě dokončujeme testové úlohy pro tento typ robotické stavebnice, takže první zájemce o mezinárodní certifikát ECDL z robotiky právě s využitím mBot2 bude možné uspokojit již za dva týdny.
3. ledna 2022
Co se stalo hned zkraje nového roku:
 • Akreditovaným střediskům jsme od 1. ledna 2022 zrušili povinnost automaticky objednávat certifikáty ECDL Core a ECDL Expert v případě, že na některý z nich vznikne testované osobě nárok. V souvislosti s touto změnou bylo pro držitele nových indexů ECDL Profile (platných od 1. ledna 2022) zrušeno právo na bezplatné vystavení jednoho certifikátu ECDL Profile
 • Zájemcům o nejnovější typy ICDL certifikátů jsme od 1. ledna 2022 umožnili získat certifikáty ICDL Profile Digital Literacy a ICDL Profile Compute & Code
 • Chtě nechtě se nám výrazně zvýšily náklady na vystavování všech typů ECDL/ICDL certifikátů, takže jsme museli o pár desítek korun zdražit. Ceny všech ostatních služeb, které poskytujeme odborné i laické veřejnosti, zůstávají beze změn

Co se bude dít v dohledné době:
 • Uvolníme zkušební úlohy z modulu M19 – Robotics pro nejnovější robotické vozítko mBot2 s řídící jednotkou Cyber-Pi … leden 2022 (už se stalo :-))
 • Uvolníme zkušební úlohy z modulu M5 – Using Databases pro prostředí MySQL … duben 2022
 • Pokud to půjde (pracujeme na tom), připravíme zkušební úlohy z modulu M19 – Robotics také pro robotické vozítko Cutebot s řídící jednotkou BBC micro:bit … březen 2022
 • Pokud si školy vyberou, tak připravíme zkušební úlohy z modulu M19 – Robotics také pro vybrané robotické vozítko s řídící jednotkou Arduino … červen 2022
 • V kanceláři ECDL Czech Republic proběhne mezinárodní audit kvality, což musíme zvládnout, protože dnes již globalizovaný koncept ECDL/ICDL si na nic nehraje … červenec až srpen 2022

Co máme v plánu:
 • Po uvolnění jarních koronavirových omezení nabídnout začátečníkům z řad učitelům ZŠ a SŠ intenzivní kurz robotiky zaměřený na zvládnutí zkoušky z modulu M19 – Robotics … duben 2022 a dále
 • Zorganizovat další ročník národní soutěže v digitální gramotnosti pro základní a střední školy … březen až červen 2022
 • Lokalizovat nový modul Team/Remote Work zaměřený na efektivní a bezpečné využívání digitálních technologií pro práci na dálku … říjen 2022
 • Aktualizovat testové úlohy u celé řady stávajících modulů ECDL pro nové verze ECDL sylabů
 • Získat reálnou podporu GŘ ÚP pro program digitálního začleňování e-Citizen a nově akreditovaný rekvalifikační program zaměřený na digitální kompetence pro Průmysl 4.0

Co uděláme, i kdyby čert na koroně jezdil:
 • Budeme nadále pomáhat akreditovaným středním školám, které se v rámci pokusného ověřování MŠMT rozhodly uznávat svým studentům a studentkám ECDL certifikáty u školních maturit, se zvládnutím související administrativy
 • Vyškolíme další desítky učitelů a lektorů v rámci odborné přípravy testerů
 • Uspořádáme desítky přednášek pro žáky a studenty škol zaměřených na pochopení smyslu a účelu přenositelných digitálních kompetencí pro běžný život i trh práce

V každém případě se podíváme, zda by se pro prostředí ČR nehodily nějaké ve světě nově zavedené nebo připravované mezinárodní ICDL zkoušky, například:
 • Multimedia
 • eCommerce
 • CRM Systems
 • Coding
 • Cloud Computing
 • Artificial Intelligence
 • Big Data
 • Internet of Things
 • Blockchain
 • Industry 4.0
21. prosince 2021
Navzdory koronavirové situaci, za přísných hygienických opatření, absolvovali učitelé Gymnázia a Obchodní akademie Pelhřimov, v čele s ředitelem školy, celkem 18 vybraných ECDL zkoušek v rámci odborné přípravy testerů. A stále nemají dost! Už teď plánují další zkoušky.
13. prosince 2021
Rumunsko se nezdá! Kromě toho, že postavilo ultramoderní digitální muzeum, tak nezaváhalo a rozhodlo se využívat mezinárodní koncept ECDL/ICDL jako referenční standard pro certifikaci digitálních kompetencí ve svém národním plánu obnovy. Nejméně 30 000 státních úředníků, 100 000 učitelů, 1 100 pracovníků knihoven a 100 000 dalších zaměstnanců veřejné správy bude čerpat výhody různých projektů. Kromě toho je koncept ECDL/ICDL oficiálně uznáván v rumunském vzdělávacím systému a ve státní správě. Státní zaměstnanci musí prokázat své digitální dovednosti certifikací ECDL a učitelé mohou používat ECDL k získání kreditů v rámci svého kariérního rozvoje.
3. prosince 2021
Střední průmyslová škola stavební Hradec Králové dlouho pečlivě zvažovala, zda a jakým způsobem využívat mezinárodní koncept ECDL/ICDL při vzdělávání svých studentů. Jsme velice rádi, že ve finále zvítězila myšlenka pustit se do toho naplno. V aule školy proběhla první část odborné přípravy učitelů za osobní účasti ředitele školy a vše naznačuje, že se také tato škola brzy zařadí do komunity desetitisíců škol z celého světa, které dělají pro své studenty více, než musí
3. prosince 2021
Fungl nový mBot2 s řídící jednotkou CyberPi, jeden z prvních, který dorazil do ČR, se chystá na zkoušky ECDL. Rádi bychom, aby první zájemci o mezinárodně platnou zkoušku ICDL z modulu M19 – Robotics měli tuto platformu k dispozici co nejdříve. mBot2 se tak zařadí do party akreditovaných ICDL robotů vedle svého stájového kolegy – vozítka LEGO Mindstorms EV3, pro kterého již byly zkušební úlohy kanceláří ECDL-CZ pro veřejnost uvolněny.
1. prosince 2021
Evropská obchodní akademie Děčín míří vysoko. V rámci probíhajícího akreditačního řízení ECDL se škola rozhodla využívat pro podporu vzdělávání svých studentů výhradně pokročilé verze mezinárodních certifikačních zkoušek ECDL Advanced. To není v české kotlině příliš obvyklá praxe a minimálně si to zaslouží kladné body za odvahu. Držíme škole i jejím studentům palce a budeme jim na cestě k tomuto ambicióznímu cíli rádi pomáhat.
29. listopadu 2021
Sušenky se nám začínají připalovat. Tak nějak by se dala stručně charakterizovat problematika tzv. „Cookies“ a evropského nařízení o respektování soukromého života a ochraně osobních údajů v elektronických komunikacích (ePrivacy). Od 1. ledna 2022 nabývá účinnosti novela zákona, která transponuje toto evropské nařízení do české legislativy. Pokud netušíte, co jsou to „sušenky“ a o co v této věci jde, doporučujeme prohlédnout si prezentaci projektu CSI-COP z nedávné Noci vědců na CIIRC ČVUT v Praze. Zde je odkaz na video (úsek 1:06 až 31:15). Více podrobností také zde.
26. listopadu 2021
Gymnázium Jana Palacha Praha 1 je jediná škola v ČR, která se zapojila do pokusného ověřování uznávání ECDL certifikátů u školních maturit přesto, že nemá vlastní akreditované středisko ECDL. Jak se zdá, tak to ale ničemu nevadí. Studenti 3. i 4. ročníku mají o tuto „alternativní maturitu“ zájem navzdory tomu, že je to obtížnější cesta k cíli. Škola stanovila poměrně tvrdá, ale jasná pravidla. Každá certifikační zkouška ECDL má svoji bodovou hodnotu a hodnocení školní maturity vychází ze získaného počtu bodů. Mezi zkouškami, které škola u maturity uznává, nechybí ani zkoušky pokročilé úrovně ECDL Advanced. Studenti školy mohou vybrané certifikační zkoušky ECDL skládat v kterémkoli akreditovaném středisku ECDL v ČR.
17. listopadu 2021
7 učitelek a učitelů, včetně ředitele školy Gymnázia a Obchodní akademie Pelhřimov, se v minulém týdnu zúčastnilo první série odborné přípravy osob podle konceptu ECDL/ICDL. Po zralé úvaze vzali myšlenku systémového využívání tohoto mezinárodního vzdělávacího a certifikačního konceptu vážně. Vedení školy si aktuálně vybírá, jaké druhy zkoušek se nejvíce hodí pro jejich studenty a kteří učitelé se budou té či oné oblasti digitálních kompetencí věnovat. Není bez zajímavosti, jak dobře korespondují principy konceptu ECDL/ICDL s novými RVP v oblasti informatiky.
11. listopadu 2021
„Nejen programováním je živ ajťák“. Tak nějak by se dala nazvat již tradiční přednáška pro studenty technických oborů, kterou uspořádala ČSKI ve spolupráci se společností CertiCon na půdě VOŠ, SŠ, COP Sezimovo Ústí.Bylo nám potěšením a doufáme, že studenti této školy budou dělat ve svém životě jen ta správná rozhodnutí.
8. listopadu 2021
Další parta učitelů středních škol lačnících po robotických dovednostech dorazila v pátek do prostor české technologické společnosti CertiCon, kde proběhl druhý běh historicky prvního přípravného kurzu na mezinárodní zkoušku ICDL Robotics (Základy robotiky). Bylo nám potěšením, rádi jsme pomohli.
29. října 2021
Ve středu proběhl v prostorách české technologické společnosti CertiCon historicky první přípravný kurz na mezinárodní zkoušku ICDL Robotics (Základy robotiky). Účastníky kurzu byli učitelé ze středních škol, kteří jsou současně akreditovanými testery ECDL. Snad byl kurz pro přítomné přínosem. Příští týden si to zopakujeme a pokud budou odezvy opět kladné, pak jej nabídneme širší odborné veřejnosti.
22. října 2021
Zajímavá zpráva pro všechny příznivce i odpůrce nových RVP v oblasti informatiky! Nejnovější studie LWI (Learning & Work Institute) uvádí, že za posledních 5 let došlo ke 40% poklesu počtu žáků, kteří pokračují ve studiu informatiky, jakmile přestane být ve věku 14 let programování povinné. Velká Británie se stala první zemí na světě, která zařadila programování do povinných školních osnov. Ty se aktuálně zaměřují spíše na kódování než na digitální gramotnost a běžně využívané praktické digitální dovednosti. Jedním z hlavních důvodů, proč Británie ke změně obsahu vzdělávání před lety přistoupila, byla snaha zvýšit zájem o studium technických oborů včele s informatikou. Závěry, nechť si každý čtenář udělá sám …
21. října 2021
„Robotická dočesná“ - tak by se dala nazvat zkrácená verze Národního informačního semináře ECDL/ICDL 2021, kterou jsme uspořádali (hned dvakrát) pro ty zájemce z řad odborné veřejnosti, kteří se nemohli osobně zúčastnit akce na CIIRC ČVUT. Přítomní lektoři, učitelé a ředitelé škol si se zájmem vyslechli podrobné informace o nové mezinárodně platné certifikační zkoušce ICDL – Robotics.
18. října 2021
„Koncept ECDL je jedním z nejvýznamnějších systémů, kterým je naplňován Evropský univerzální vzdělávací rámec DIGCOMP“. To se mimo jiné dočtete v aktualizované verzi dokumentu MPSV s názvem „Analýza existujících profilů digitálních kompetencí a standardů poskytovatelů vzdělávání v oblasti digitálních kompetencí“, ke stažení zde
15. října 2021
Bavorsko důsledně kráčí cestou digitalizace ve školách. Bavorské státní ministerstvo školství a kultury aktualizovalo rámcovou dohodu o účasti studentů škol na mezinárodní certifikaci ECDL / ICDL. Státní tajemnice Anna Stolz u příležitosti prodloužení rámcové dohody o využívání certifikace vysvětluje: „Svět se díky digitalizaci přibližuje. Díky ICDL, dříve známému také jako evropský počítačový řidičský průkaz (ECDL), dáváme našim studentům příležitost doložit své digitální dovednosti prostřednictvím mezinárodně uznávaného certifikátu. ICDL může mnohým otevřít dveře do digitálního světa i do profesionálního života.“ Na fotografii je Státní tajemnice Anna Stolz (© StMUK / Tobias Hase)
8. října 2021
Více než padesátka učitelů ZŠ a SŠ si přišla do Červené posluchárny CIIRC v pražských Dejvicích osobně poslechnout aktuální informace o nové mezinárodně platné ICDL zkoušce pod kódovým označením M19 – Robotics. Doufáme, že se všem program Národního informačního semináře ECDL/ICDL líbil.
Pro ty z Vás, kteří se nemohli na seminář dostavit, jsou k dispozici materiály z akce:
Odkazy na publikované informace o Testbedu CIIRC ČVUT, který účastníci semináře osobně navštívili:
5. října 2021
Rádi bychom veřejně poděkovali dvěma školám a jejich pedagožkám. Mgr. Darina Šuhajová ze Střední průmyslové školy, Obchodní akademie a Jazykové školy Frýdek-Místek a Mgr. Hana Šedová z OA a SOŠ CR Choceň se na konci září zúčastnily tradiční konference „Počítač ve škole“ v Novém Městě na Moravě, kde v rámci svých přednášek představily desítkám přítomných učitelů své zkušenosti s využíváním mezinárodního konceptu ECDL/ICDL v dlouholeté praxi svých škol. V obou přednáškách se kromě jiného objevila témata ICT bezpečnosti, práce s daty a informacemi, programování či uznávání mezinárodních ECDL certifikátů v rámci maturit. Děkujeme (nejen) oběma dámám!
30. září 2021
Rádi bychom veřejně poděkovali prvním pěti učitelům, kteří nám, bez nároku na odměnu, pomáhali s lokalizací nové zkoušky ECDL / ICDL Robotics (Základy robotiky), a stali se tak prvními akreditovanými učiteli, resp. ECDL testery pro oblast robotiky v ČR. Tato mezinárodní certifikační zkouška je nyní dostupná nejen žákům a studentům škol, ale také všem zájemcům v ČR z řad veřejnosti.
 • Vojtěch Švandelík, Gymnázium Christiana Dopplera
 • Mgr. Martin Prade, ZŠ Oblačná, Liberec
 • Ing. Jan Lemka, SPŠ Ostrov
 • Mgr. Aleš Sekal, Základní škola Bernarda Bolzana, Tábor
 • Mgr. Vladimír Přibyl, Střední odborná škola strojní a elektrotechnická Velešín
Děkujeme všem za pomoc, tým ECDL Czech Republic.
24. září 2021
VE ZNAMENÍ ROBOTIKY (Národní informační seminář ECDL/ICDL 2021)

Robotika – vítané oživení výuky nebo noční můra pro učitele a ředitele škol?

Ve spolupráci s Národním centrem Průmyslu 4.0 (NCP4.0) a Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC ČVUT) pořádáme pro učitele základních a středních škol Národní informační seminář ECDL / ICDL 2021 s podtitulem „VE ZNAMENÍ ROBOTIKY“.
Pozvánka na akci Registrujte se předem na info@ecdl.cz, nebo na 224 904 226.
17. září 2021
Bezmála 15 let se snažíme vytrvale informovat odpovědné instituce, že digitální kompetence mnoha (nikoli všech) zaměstnanců státní správy (a nejen jich), mají eufemisticky řečeno "jisté nedostatky". Opíráme se přitom o výsledky praktických zkoušek ECDL z různých oblastí digitálních kompetencí, modul M12 – ICT Security nevyjímaje. Asi opět nezbude než čekat na další pořádně drahou bezpečnostní kauzu, která se prosákne do médií, snad to s někým odpovědným hne. Jak zjistili bezpečnostní experti, drtivá většina úřadů se hackerům neubrání
9. září 2021
Mezinárodní certifikace digitálních dovedností konceptu ECDL / ICDL v oblasti robotiky je nyní dostupná i pro zájemce v ČR. Ve spolupráci s Národním centrem Průmyslu 4.0 při Českém institutu robotiky, informatiky a kybernetiky ČVUT chystáme představení tohoto nového modulu učitelům a žákům středních škol, ... a nejen to.
1. září 2021
"Jsme přesvědčeni o tom, že cílené vzdělávání v oblasti digitálních technologií podpořené mezinárodní certifikací je pro budoucnost našich žáků příležitostí. Jasná pravidla, učit se to, co je opravdu důležité, možnost provázat výuku s následným ověřením získaných digitálních znalostí a dovedností, získat mezinárodně platný certifikát jako ocenění vlastní aktivity – to jsou jen základní výhody celosvětově rozšířeného konceptu ECDL / ICDL." Nejen tato slova, ale také finanční příspěvek školy má zvýšit motivaci žáků SOŠ a SOU obchodu a služeb Chrudim ke vzdělávání.
20. srpna 2021
Dobrá zpráva pro moravské školy! Od příštího roku se budeme podílet na realizaci mezinárodního projektu s názvem „Zvyšovanie digitálnych zručností pedagógov a žiakov stredných škôl SR a ČR v oblasti slovensko-českého pohraničia“, který bude financován z programu INTERREG. Smyslem tohoto vzdělávacího projektu, který řídí slovenská nezisková organizace UNI KREDIT, a kterého se na české straně aktivně zúčastní nejméně 12 středních škol, 34 učitelů a 510 studentů, je pomoci středním školám lépe připravit své absolventy pro potřeby trhu práce.
12. srpna 2021
Už řadu let jsme partnerem Akademie digitálního managementu v Olomouci. Všechny přednášky tohoto profesního studia MBA jsou zajímavé a pro mnohé účastníky přínosné, a můžeme je jen doporučit. Co teprve ta naše o digitálních kompetencích.... Přesvědčte se sami.
11. srpna 2021
Modul M19 Základy Robotiky (Robotics) - Tak už je to skoro hotové! Spolupracující učitelé, kteří se podílejí na lokalizaci této nové mezinárodně platné ECDL zkoušky, se pustili do závěrečných revizí testových úloh. Od nového školního roku budou moci zájemci skládat tuto certifikační zkoušku v češtině, a to s využitím stavebnic LEGO MINDSTORMS Education EV3 nebo NXT. Na výběr budou mít také mezi nativním blokovým jazykem nebo jazykem Scratch. Odpůrci LEGO stavebnic nebo blokového programování se mohou také těšit, protože máme v plánu upravit testové úlohy nejen pro EV3 Python, ale také pro mBoty, a možná také pro „ekosystém“ Arduino.
5. srpna 2021
Studenti ostravské soukromé školy AHOL - Střední odborná škola během koronavirové uzávěry nelenili, a „po škole“ se připravovali na složení vybraných ECDL zkoušek. Škola pro ně na konci školního roku dokázala zorganizovat hned 6 termínů testování. Z osmdesáti mezinárodně platných zkoušek bylo 76 úspěšných. Dobrá práce, gratulujeme!
2. srpna 2021
Již potřetí jsme to získali! A co? No přece … … prestižní ocenění Mezinárodní společnosti pro technologie ve vzdělávání (ISTE), komunity globálních pedagogů, kteří věří ve schopnost a sílu technologií transformovat výuku a učení, urychlit inovace a řešit problémy ve vzdělávání. Mezinárodní ocenění „Seal of Alignment Student Standard“ nám bylo uděleno na další tři roky 2021 - 2023. Cítíme hrdost i závazek.
20. července 2021
V akčním plánu digitálního vzdělávání 2021-2027 Evropská komise mimo jiné prohlašuje, že:
 • Digitální gramotnost má zásadní význam pro život v digitalizovaném světě.
 • Základní digitální dovednosti by se měly stát součástí základních přenositelných dovedností, kterými by všichni lidé měli disponovat.
 • Digitální kompetence by měly být základní dovedností všech pedagogů a školících pracovníků.
 • Vedoucí pracovníci v oblasti vzdělávání hrají v digitálním vzdělávání klíčovou úlohu.
 • Abychom podpořili konkurenceschopnost, potřebujeme, aby lidé měli nejnovější pokročilé digitální dovednosti.

Všichni o tom mluví a nikdo neví, co jsou to základní nebo přenositelné digitální dovednosti, co jsou to pokročilé dovednosti, co by tedy měli ti kantoři umět a co mají ti vedoucí pracovníci podporovat. Mezinárodní koncept ECDL/ICDL to ale vidí jasně. Na www.ecdl.cz se můžete přesvědčit.
7. července 2021
Vyšší odborná škola a střední škola Boskovice, příspěvková organizace, známá svým příkladem dobré praxe v oblasti vzdělávání a certifikace vlastních učitelů (prakticky na každé přednášce o konceptu ECDL se o tom mluví), má opět malý primát. Studenti některých oborů mají přímo ve svých ŠVP certifikace z vybraných modulů ECDL, na které jsou v průběhu dvou let v rámci povinného předmětu cíleně připravováni. Zatímco na jiných školách uznávají studentům ECDL certifikáty u školních maturit, tak v Boskovicích studenty k maturitě bez úspěšně složených zkoušek ECDL ani nepustí!
5. července 2021
Ministryně školství Porýní-Falc (Německo), Dr. Stefanie Hubig, podepsala novou dohodu, která usnadňuje zavádění a využívání mezinárodního konceptu ECDL/ICDL ve školách v tomto státě. A není v Evropě ani ve světě sama.
30. června 2021
Prázdninová akce pro učitele a učitelky
Díky podpoře společnosti CertiCon můžeme také letos nabídnout speciální letní akci pro ty z Vás, kteří se na své škole věnují mezinárodnímu konceptu ECDL, jsou akreditovanými testery a chtějí se dále rozvíjet.

V období letních prázdnin nabízíme možnost složit bezplatně ECDL zkoušky za ztížených podmínek z libovolných modulů. Můžete si tak rozšířit svoji stávající akreditaci o nové oblasti digitálních kompetencí a zatraktivnit tak koncept ECDL pro Vaše žáky, studenty i učitele. Podmínkou je vlastnit platný ECDL index na vybranou zkoušku či zkoušky. Akreditaci Vám případně rozšíříme také bezplatně.

Bližší informace na akreditace@ecdl.cz, administrativa@ecdl.cz, tel. 224 904 246, 224 904 226, www.ecdl.cz
 • 15. 7.  9:00 - 12:00
 • 19. 7.  11:00 - 14:00
 • 21. 7.  11:00 - 14:00
 • 27. 7.  9:00 - 12:00
 • 29. 7.  10:00 - 13:00
 • 4. 8.  12:00 - 15:00
 • 6. 8.  9:00 - 12:00
 • 10. 8.  9:00 - 12:00
 • 12. 8.  11:00 - 14:00
 • 16. 8.  10:00 - 13:00
 • 31. 8.  9:00 - 12:00
28. června 2021
Kromě vysvědčení na konci školního roku dostávají studenti mnoha (nejen) českých škol ještě něco navíc. Střední odborná škola strojní a elektrotechnická Velešín patří mezi školy, které své studentky mohou potěšit také některým z mezinárodně uznávaných ECDL certifikátů. Gratulujeme škole, úspěšným studentům a studentkám!
25. června 2021
Na vývoji evropského rámce digitálních kompetencí DIGCOMP se podílíme již řadu let. Přispíváme našimi poznatky a zkušenostmi z certifikace digitálních kompetencí, přinášíme perspektivu trhu práce a vyvíjíme certifikační programy šité tomuto rámci na míru. Že nevíte, co to je DIGCOMP a jak souvisí s konceptem ECDL / ICDL? Tak si poslechněte kolegu Franka z ICDL Foundation zde.
14. června 2021
TOP 10 škol v ČR, které se nejlépe popasovaly s ECDL zkouškami v průběhu školní uzávěry:
1. Střední škola a vyšší odborná škola aplikované kybernetiky
2. OA a SOŠ CR Choceň
3. SPŠ Ostrov
4. Střední průmyslová škola, Obchodní akademie a Jazyková škola Frýdek-Místek
5. Obchodní akademie a jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky
6. Střední škola informačních technologií Frýdek-Místek
7. VOŠ, OA, SOŠ a JŠ s právem státní jazykové zkoušky Ekonom
8. FZŠ Stupkova 16, Olomouc
9. Delta - Střední škola informatiky a ekonomie
10. Gymnázium, Praha 4, Postupická 3150
Nejen tyto školy, ale všechny školy si zaslouží metál!
10. června 2021
Také VOŠ, SŠ, COP Sezimovo Ústí umožňuje studentům hned několika oborů předložit u školní maturity certifikát o úspěšném absolvování vybraných ECDL zkoušek. Maturanti si tak mohou usnadnit svoji zkoušku z dospělosti. Kromě zkoušek mezinárodního konceptu ECDL / ICDL škola u maturit uznává i certifikáty společnosti Autodesk.
2. června 2021
Mezinárodní projekt CSI-COP zabývající se ochranou našeho soukromí hledá zájemce o spolupráci! Hlavním tématem projektu jsou všem známé „sušenky“ (cookies), které jsou často zneužívány pro špehování našeho chování na internetu (úspěšní absolventi mezinárodních ECDL zkoušek bezpečně vědí, co sušenky dovedou). Projekt je otevřený všem zájemcům a nepředpokládá žádné odborné vzdělání a dovednosti. Vše, co budou účastníci projektu potřebovat, se dozvědí z krátkého a srozumitelného on-line kurzu, který aktuálně běží na webu projektu. Na tomto webu se mohu zájemci zaregistrovat. Během léta 2021 bude dostupná také česká verze.
Projektový tým na ČVUT vede prof. RNDr. O. Štěpánková, CSc. (csi-cop@ciirc.cvut.cz).
24. května 2021
Věřte nevěřte, najdou se i tací, kteří rádi a nezištně pomohou. Jedním z takových je učitel ze Střední průmyslové školy chemické v Pardubicích, Radek Weis, který nám opakovaně pomáhá při úpravách testových úloh ECDL pro prostředí aplikací Google. Díky jeho pomoci mohou také Google fanoušci skládat od dnešního dne v ČR jednu z nejjednodušších mezinárodně platných ECDL zkoušek – Computer & Online Essentials (Základy práce s počítačem a internetem). Děkujeme.
20. května 2021
Další školou, která bez problémů zvládla absolvovat celý akreditační proces (včetně odborné přípravy učitelů) v době lockdownu je EDUCAnet České Budějovice. Tato soukromá škola patří do moderní sítě základních a středních škol, které v přátelském systému nabízejí kvalitní vzdělání a připravují děti pro život. Studenti budou moci na půdě školy skládat celou řadu mezinárodních zkoušek a získat některé z mezinárodně platných ECDL certifikátů. Od září 2021 škola plánuje nabízet nejrůznější vzdělávací kurzy zakončené složením vybraných ECDL zkoušek také veřejnosti.
14. května 2021
Je nám smutno. Odešel Milan Ftáčnik, předseda naší sesterské Slovenské informatické společnosti, profesionál každým coulem. Při osobních setkáních sympatický, rozvážný, věcný a optimistický. Dokázal pojmenovat věci pravými jmény a nikoho při tom neurazit. Měl přirozený cit pro situaci a uměl nacházet schůdná řešení. Vždy hleděl dopředu. Tak trochu jsme ho našim slovenským přátelům záviděli. Bude nám chybět.
5. května 2021
Hradecká Kyberna nastavila laťku proklatě vysoko! Střední škola a vyšší odborná škola aplikované kybernetiky se snaží zajistit vysokou úroveň odbornosti svých absolventů, a proto v rámci maturitní zkoušky skládají jejich maturanti (kromě jiného) také mezinárodní zkoušky z pokročilých modulů programu ECDL Advanced. Nutno podotknout, že celou řadu ECDL zkoušek v základní úrovni obtížnosti absolvují žáci této soukromé školy už v druháku.
30. dubna 2021
Také Střední odborná škola strojní a elektrotechnická Velešín využila pokusného ověřování vyhlášeného MŠMT a umožnila svým studentům uznání části praktické maturitní zkoušky na základě doložení vybraných ICT certifikátů. Konkrétně u oboru Informační technologie mohou být uznány ECDL zkoušky z modulu M2 (Základy práce s počítačem a správa souborů), M7 (Základy práce s internetem a komunikace) a M12 (Bezpečné používání informačních technologií) a také CISCO certifikace.
29. dubna 2021
Národní centrum Průmyslu 4.0 zveřejnilo ve svém bulletinu informaci o nově akreditovaném rekvalifikačním programu podle mezinárodních standardů ECDL/ICDL zaměřeném na Průmysl 4.0. Vážíme si toho a bereme to jako důkaz, že naše snažení v této oblasti padá na úrodnou půdu.
28. dubna 2021
V rámci dotačního programu Ministerstva kultury VISK 2 - Mimoškolní vzdělávání knihovníků mohou knihovníci absolvovat kurzy digitálních dovedností na úrovni mezinárodních standardů ECDL / ICDL a také inovační přípravné kurzy vedoucí k získání některého z ECDL certifikátů. Zaměření těchto kurzů musí odpovídat vzdělávacímu obsahu příslušných ECDL modulů, výuku musí zajišťovat kvalifikovaní lektoři a tyto kurzy musí být přístupny pracovníkům knihoven všech typů.
19. dubna 2021
Jaký může být výsledek zavedení nových RVP v oblasti informatiky a ICT? Nová zpráva britského institutu Learning and Work informuje o drastickém (40%!) poklesu zájmu mladých lidí o studium předmětů ICT ve školách, a to navzdory skutečnosti, že v roce 2014 se Spojené království stalo první zemí na světě, která začlenila programování do povinných školních osnov. Tyto osnovy jsou zaměřeny spíše na programování než na digitální gramotnost. Kromě toho 70 % mladých lidí očekává, že jim budoucí zaměstnavatelé poskytnou školení v oblasti digitálních dovedností, zatímco jen 50 % společností s takovým školením počítá. Navíc se pouze 60 % zaměstnavatelů domnívá, že mladí lidé opouštějí školu s dostatečnými digitálními dovednostmi. Více informací zde nebo zde.
9. dubna 2021
Využívání digitálních technologií je hezkým příkladem platnosti úsloví: „Když dva dělají totéž, není to totéž“. Většina z nás digitální technologie používá více než kdy jindy, ale mnozí z nás neproduktivně, neefektivně a ne příliš bezpečně ke škodě své i svých zaměstnavatelů. Proto se mezinárodní komunita 100+ zemí světa, sdružená kolem konceptu ECDL/ICDL, rozhodla nabídnout pracující veřejnosti i zaměstnavatelům další mezinárodně platnou certifikační zkoušku ECDL s názvem „TeamWork“. Ta bude zaměřena na praktické dovednosti spojené s týmovou prací na dálku. Její národní adaptaci plánujeme v dohledné době.
30. března 2021
Střední škola AGC a.s. také nezůstala pozadu. Vedení školy se rozhodlo uznávat svým studentům u školní maturity ECDL certifikáty získané na základě úspěšného složení vybraných ECDL zkoušek. Zajímavostí je, že kompletní technické a programové vybavení testovací místnosti vyhrál pan ředitel v rámci své účasti na odborném webináři. Gratulujeme panu řediteli a držíme palce všem maturantům.
18. března 2021
Uznávání ECDL zkoušek u maturit vstupuje do praxe. SPŠE V Úžlabině tuto možnost svým studentům nabídla v rámci tzv. pokusného ověřování vyhlášeného MŠMT. Přes všechny koronavirové překážky se našlo 6 studentů a 3 studentky, kteří se rozhodli tuto možnost využít a složit hned dvě z nejobtížnějších zkoušek mezinárodního konceptu ECDL, a to Advanced Word Processing a Advanced Spreadsheets. A výsledky? Excelentní! Z osmnácti pokročilých zkoušek byla neúspěšná pouze jedna a průměrná úspěšnost všech zkoušek přesáhla 85 %! A co není bez zajímavosti, nejvyšší úspěšnosti dosáhla žena, a to 96,5 %. Gratulujeme škole, studentům i studentkám!
11. března 2021
MŠMT zařadilo do seznamu akreditovaných rekvalifikačních programů nový program s názvem „Digitální kompetence (dle Sylabů ECDL)“, viz zveřejněné podmínky . Vzdělávací obsah tohoto rekvalifikačního programu je zaměřen na digitální kompetence, které úzce souvisí s moderními digitálními technologiemi typickými pro období Průmyslu 4.0. Úřad práce tak může modulárně sestavovat nejrůznější rekvalifikační kurzy zaměřené na základy programování, základy robotiky, základy digitálního marketingu, plánování projektů nebo třeba bezpečné užívání digitálních technologií.
Tisková zpráva v plném znění zde.
10. března 2021
Společně s pěti nadšenými učiteli ze dvou základních škol, dvou odborných škol a jednoho gymnázia jsme se pustili do přípravy české verze praktických úkolů pro zcela novou mezinárodní zkoušku ICDL Robotics (Základy robotiky). Po pečlivém zvážení jsme jako testovací prostředí vybrali stavebnici Lego Mindstorms (NXT, EV3). Stranou našeho zájmu ale nezůstanou ani jiné typy robotických stavebnic. Zájemci o složení této mezinárodně platné ECDL zkoušky se dočkají na začátku nového školního roku.
5. března 2021
Věřte nevěřte, pražské Gymnázium Christiana Dopplera uspořádalo pro své kantory v tomto podivném období již druhý termín mezinárodních zkoušek ECDL. Na tom by nebylo zase nic tak zvláštního, kdyby nešlo o zkoušky s vyšší obtížností konané jen pár měsíců od získání mezinárodní akreditace školy. A jak učitelé dopadli? Výtečně! Z celkového počtu 28 zkoušek byly jen 2 zkoušky neúspěšné. Gratulujeme!
3. března 2021
Nejsme velkými fandy sebehodnocení digitálních dovedností, a přesto, anebo právě proto, jsme přijali nabídku spolupracovat při školení vybraných zaměstnanců ÚP ČR, které uspořádali kolegové z MPSV stojící za projektem „DigiKatalog“ a autoevaluačním nástrojem „EVALDO“. Považujeme za správné, aby si každý mohl udělat svůj názor na to, jaké jsou výhody a nevýhody sebehodnocení ve srovnání s objektivním a mezinárodně standardizovaným měřením úrovně digitálních kompetencí. Slovy jedné z účastnic školení je to taková „vyšší dívčí“. Velice děkujeme kolegům z MPSV i účastníkům školení z řad ÚP za možnost prezentovat, co mezinárodní koncept digitálních dovedností ECDL / ICDL dovede.
2. března 2021
Nejmodernější učebna robotiky ve fungl nové budově ZŠ a MŠ v Praze na Zličíně. Jsme hrdi na to, že si tato škola vybrala pro podporu výuky mezinárodní koncept ECDL / ICDL. Vedení školy má v plánu vyučovat digitální technologie nejen podle nových RVP, ale také podle těchto mezinárodních standardů. Žáci školy tak budou mít možnost skládat na půdě školy mezinárodní zkoušky ECDL z celé řady oblastí digitálních technologií, a to včetně modulu M19 – Robotics (Základy robotiky).
17. února 2021
Ředitel Masarykovy ZŠ ve Staré Pace bez zaváhání rozhodl, že mezinárodní koncept ECDL / ICDL je vhodným nástrojem nejen pro získávání praktických digitálních dovedností uplatnitelných na trhu práce, ale také nástrojem pro podporu zavádění a naplňování nových RVP. Tato malebná škola rozšířila celosvětovou komunitu více než 24 000 akreditovaných škol, které koncept ECDL / ICDL při vzdělávání využívají. Gratulujeme!
15. února 2021
Po několika měsících příprav uvolnila kancelář ECDL-CZ pro veřejnost zcela novou mezinárodně platnou zkoušku ECDL pro úplné začátečníky pod kódovým označením M27 – Computer & Online Essentials (Základy práce s počítačem a internetem). Tuto zkoušku lze aktuálně skládat v prostředí operačního systému Windows, webového úložiště OneDrive a webové poštovní aplikace Outlook 365. Testové úlohy pro prostředí webových aplikací Google se také plánují.
10. února 2021
Pravidelní čtenáři našich stránek již vědí, že Evropa (bohužel) není v digitálních dovednostech premiantem. (Nejen) asijské země světa nám dávají v posledních letech na frak. Na nic si totiž nehrají, nic si nenamlouvají a na svém vzdělávání skutečně intenzivně pracují. Soutěž ICDL IT Security 2020, která nedávno úspěšně proběhla na Tchaj-wanu, je jen jedním z mnoha příkladů. Více se dočtete zde.
8. února 2021
ICDL Europe zveřejnila novou publikaci o mezinárodním konceptu ECDL / ICDL a evropském vzdělávacím rámci digitálních kompetencí DIGCOMP. Tento vzdělávací rámec je důležitým nástrojem pro porozumění digitálním kompetencím. Pomáhá sladit školení, certifikaci a potřeby trhu práce. Zvyšuje mobilitu, otevírá vzdělávací příležitosti a pomáhá jednotlivcům při osvojování digitálních dovedností. Nová publikace ukazuje na to, jak snadno a dobře je možné využívat mezinárodní koncept ECDL / ICDL při naplňování myšlenek tohoto evropského standardu. Více informace najdete zde, případně stáhnete zde.
5. února 2021
Téměř stovka akreditovaných testerů, převážně učitelů základních a středních škol, se dobrovolně podílela na závěrečné revizi testových úloh nově lokalizovaného modulu ECDL pod kódovým označením M27 – Computer & Online Essentials (Základy práce s počítačem a internetem). Pro mezinárodně uznávanou zkoušku ECDL z tohoto modulu je možné aktuálně použít prostředí operačního systému Windows, webového úložiště OneDrive a webové poštovní aplikace Outlook 365. Alternativní úlohy pro prostředí webových aplikací Google připravujeme. Všem upřímně děkujeme za spolupráci.
3. února 2021
Jedna z největších brněnských technických škol - Střední škola technická a ekonomická Brno, Olomoucká, p. o. - se po letech praktických zkušeností rozhodla, že rozšíří řady svých akreditovaných testerů o další kantory a kantorky, kteří budou využívat mezinárodní koncept ECDL / ICDL při vzdělávání a certifikaci svých studentů. Škola má velmi dobře propracovaný motivační systém. Zájem o získání některého z celé řady mezinárodně uznávaných ECDL certifikátů mezi studenty rok od roku roste. Kantoři v čele s ředitelem mají naprosto jasno v tom, co budou jejich studenti v reálném životě nejvíce potřebovat a dělají tak pro své studenty podstatně více, než jim předepisují RVP.
1. února 2021
Na první pohled počítače vs. učitelé 1:0. Ve skutečnosti ale vyhráli učitelé Základní školy Pardubice, Bratranců Veverkových, Pardubice, a to soudě podle toho, jak byli úspěšní u zkoušek ECDL za ztížených podmínek. V čelem s ředitelem školy si kantoři doplňují svoji odbornou kvalifikaci tak, aby byli schopni nabídnout žákům co možná nejširší výběr mezinárodně uznávaných ECDL zkoušek, které jejich žáci mohou skládat na půdě školy.
19. ledna 2021
Všechny výstupy námi vyvinutého modulu vzdělávacího programu „Cesta k výjimečnosti“ jsou již nyní umístěny na metodickém portálu RVP.CZ

Modul s názvem: „Posílení strategické složky digitální gramotnosti vedoucích pracovníků škol, aneb jak správně rozhodovat v oblasti, ve které nejsem profesionál“ je bezplatně k dispozici nejen pro vzdělávací organizace, ale také pro všechny ředitele, ředitelky, učitele a učitelky. Doufáme, že se všem zájemcům bude líbit.

19. ledna 2021
Dell a ICDL to v Číně pořádně rozjeli! Za účelem překlenutí pěkně hluboké propasti mezi digitálními dovednostmi čínské pracovní síly a potřebami zaměstnavatelů zahájila společnost Dell s Národním střediskem pro vzdělávání a asijskou pobočkou nadace ICDL Foundation projekt „Upskilling Future Workforce Under the Digital Economy“. Očekává se, že z tohoto projektu budou mít užitek desítky tisíc čínských učitelů a studentů odborných škol, jakož i zaměstnanci z továren dodavatelského řetězce společnosti Dell China. Bližší informace zde.
18. ledna 2021
GIRLS, STEP INTO THE FUTURE! Tak se jmenuje projekt, který pomáhal mladým ženám v rozvoji digitálních dovedností v Bosně a Hercegovině. V rámci projektu si studentky osvojily různé techniky vytváření webových stránek a závěrem absolvovaly certifikační zkoušky ECDL. Bez zajímavosti není, že projekt byl financován americkým velvyslanectvím v Sarajevu a realizován Asociací informatiky v Bosně a Hercegovině. Více informací zde.
7. ledna 2021
Letos pro vás plánujeme:
 • Uvolnit nový modul s kódovým označením M27 – Computer & Online Essentials, který je určen pro úplné začátečníky a pro práci s počítačem, internetem, webovými aplikacemi (Outlook 365, Google Kalendář a Gmail) a s úložišti (Onedrive, Google Disk)… konec ledna
 • Lokalizovat zcela novou mezinárodní zkoušku ICDL z modulu M19 – Robotics (Základy robotiky) určenou nejen pro žáky ZŠ a SŠ, ale také pro širokou veřejnost … do poloviny roku
 • Uspořádat celou řadu školení a přednášek pro zájemce o využívání konceptu ECDL ve školách, vzdělávacích společnostech, institucích nebo firmách … vše on line
5. ledna 2021
Pokud patříte mezi učitele nebo učitelky, kteří mají zájem využívat ve své škole mezinárodní koncept digitálních dovedností ECDL, pak vězte, že je možné absolvovat většinu odborné přípravy učitelů on line. Také je možné většinu nákladů hradit z prostředků DVPP. Jsme tu pro vás!
30. prosince 2020
Někdy vyzdvihované, někdy přehlížené. Do nedávna příčinou sociálního odloučení, teď, v době koronavirové situace, nástrojem pro udržování sociálního kontaktu. Plné problémů, ale často nepostradatelné. Ano, to jsou digitální technologie. A aby vám digitální technologie dobře sloužily, jsme tu pro vás i v roce 2021. Vaše ECDL. Hodně štěstí!
26. prosince 2020
Mlha přede mnou, mlha za mnou. Ano, tak nějak vypadá reálný svět internetu. Šokující zjištění? Tak vězte, že pouze 2% ze 46 000 studentů středních škol dokáže s jistotou rozpoznat, co jsou žvásty, mlhy, hlouposti, lži nebo manipulace, kterých je internet plný. Vědecky se tomu říká nedostatečné „kritické myšlení“. Chcete-li se naučit, jak v tomhle světě chodit a nezblbnout, tak si zkuste mezinárodní zkoušku ECDL z modulu M15 – Information Literacy (Vyhledávání, vyhodnocování a zpracování informací z internetu). Pokud neuspějete, tak alespoň budete vědět, na čem jste.
24. prosince 2020
Podobně jako v létě, po prvním lockdownu, tak ani po druhé „odstávce“ společnosti nenecháme držitele ECDL indexů na pospas osudu a prodloužíme platnost všech ECDL indexů nejméně o 6 měsíců. Takže žádné obavy o budoucnost, jsme s vámi, vaše ECDL Czech Republic.
18. prosince 2020
Evropská komise představila nový plán vzdělávání - „Digital Education Action plan“, jehož cílem je především podpora rozvoje základních a pokročilých digitálních znalostí a dovedností široké veřejnosti. Zúčastnili jsme se veřejné konzultace, argumentovali horem dolem, ale velká očekávání nemáme. Plánů a iniciativ již byla v minulosti celá hromada a situace se příliš nezměnila.
16. prosince 2020
Líbí se vám více webové aplikace od Googlu než od Microsoftu? Chcete se mezi prvními na světě pokusit složit mezinárodní zkoušku ECDL z nového modulu M346 – Application Essentials (Základy práce s aplikacemi)?Díky nezištné pomoci dvou českých učitelů to není problém. Radek Weis z pardubické chemické průmyslovky pomohl s úpravami zkušebních úloh pro prostředí Google Apps a Luboš Hainc ze střední odborné školy v Roudnici nad Labem pak všechny úlohy pečlivě zkontroloval. Oběma učitelům moc děkujeme za spolupráci.
16. prosince 2020
Studenti z hradecké Kyberny se už nemohli dočkat. Jakmile se uvolnila koronavirová opatření, hromadně se vrhli na dlouho odkládané ECDL zkoušky. Mají je totiž v rámci studia povinné. V této soukromé škole vychovávají nadprůměrně dobré IT profesionály, přesto nemají problém vyučovat také běžné uživatelské digitální dovednosti, kterými se ECDL zabývá. Mnohé školy tyto uživatelské dovednosti přehlížejí a ve stylu „ode zdi ke zdi“ podléhají módním trendům. Možná by se měly zamyslet a svůj přístup přehodnotit. Vždyť kromě profesní specializace by měli být studenti především digitálně gramotní.
8. prosince 2020
Ještě ani neuschnul podpis na smlouvě o akreditaci školy a pražské Gymnázium Christiana Dopplera uspořádalo první ECDL zkoušky, a to pro své pedagogy. Část z učitelů a učitelek dokonce začala zkouškami na pokročilé úrovni v rámci programu ECDL Advanced, což není úplně obvyklé. To si zaslouží obdiv. Držíme jim palce a jsme zvědavi, jak dopadnou.
5. prosince 2020
ZŠ Oblačná v Liberci je škola, kterou opouštějí její žáci s certifikátem ECDL Core v kapse. Tento mezinárodně platný certifikát dokládá, že úspěšně absolvovali nejméně sedm ECDL zkoušek a jsou z pohledu digitálních dovedností připraveni pro vstup na trh práce (i když na to mají většinou ještě dost času). Klobouk dolů. Ne málo z nich, pak na střední škole v hodinách IKT pomáhá vyučujícímu s výukou svých vrstevníků. No není to skvělý benefit, být místo žáka asistentem učitele?
3. prosince 2020
„Veverky“ nelenily a využily nucenou přestávku nejen k úklidu školy, ale také k odborné přípravě svých učitelů v rámci konceptu ECDL. ZŠ Bratranců Veverkových Pardubice sice není první školou, která získala akreditaci testovacího střediska ECDL v době koronavirové, ale je první základkou. Dokonce i pan ředitel dočasně opustil svoji roli šéfa a zasedl do školní lavice k ECDL zkouškám. A hned úspěšně. Gratulujeme panu řediteli i jeho učitelkám a učitelům! Je super, když škola přemýšlí nad tím, co by pro své žáky mohla ještě udělat.
2. prosince 2020
Jsou oblasti, ve kterých bychom se od Italů mohli všichni učit. Kdo by neznal červené Ferrari, Stradivariho housle nebo da Vinciho Monu Lízu? Víte, že již od roku 1999 je ECDL oficiálním standardem pro uznávání digitálních kompetencí na všech veřejných školách a univerzitách v Itálii? A nejde o žádnou překonanou historii. Italské ministerstvo školství každé tři roky obnovuje smlouvu s italskou informatickou společností (AICA), která se o provoz mezinárodního vzdělávacího a certifikačního konceptu ECDL / ICDL v Itálii stará.
20. listopadu 2020
Tuhle zajímavou výzdobu v učebně informatiky jste už možná viděli. Bez zajímavosti ale není ani to, že učitelé Obchodní akademie a VOŠ Valašské Meziříčí hrají týmovou hru. Hned čtyři z nich úspěšně absolvovali odbornou přípravu testerů v rámci akreditace školy pro mezinárodní koncept ECDL a každý se při tom zaměřil na jinou oblast digitálních technologií. V praxi se tak při ECDL zkouškách svých studentů budou výborně doplňovat.
18. listopadu 2020
Gymnázium Christiana Dopplera míří vysoko. Jde o první školou v historii konceptu ECDL v ČR, jejíž učitelé začali svoji odbornou přípravu rovnou pokročilými zkouškami programu ECDL Advanced. A přesto, že na první pokus ne všichni uspěli, tak vytrvali, a nakonec zvládli úspěšně složit až 15 různých ECDL zkoušek za ztížených podmínek. Škola tak získala mezinárodní akreditaci konceptu ECDL / ICDL pro nebývale vysoký počet oblastí digitálních technologií. Je nadmíru jasné, že se studenti této školy mají od koho učit.
16. listopadu 2020
Gymnázium Dr. Emila Holuba Holice je první školou, která zvládla absolvovat celý akreditační proces (včetně odborné přípravy učitelů) v době nouzového stavu. Toto gymnázium tak rozšířilo komunitu cca 24 000 škol z celého světa, které dělají pro své studenty více, než musí. Její studenti budou moci na půdě školy nejen získat některý z mezinárodně platných ECDL certifikátů, ale podle plánů ředitelky školy, tyto certifikáty také uplatnit u školních maturit.
12. listopadu 2020
Více než 50 000 studentů rumunských středních škol využilo od roku 2010 možnost nahradit si jednu ze svých maturitních zkoušek odpovídajícím ECDL certifikátem. Nejen že maturita tak byla pro ně o něco méně stresující, ale navíc získali mezinárodně uznávaný doklad o svých digitálních dovednostech, který jim usnadnil vstup na trh práce. V rámci tzv. pokusného ověřování již dokonce takovou možnost mají, díky MŠMT, také studenti asi dvacítky českých středních škol.
6. listopadu 2020
V Portugalsku na to jdou trochu zhurta.Všichni učitelé a lektoři v oblasti vzdělávání dospělých v oboru ICT musí mít odpovídající ICT kvalifikaci. Bez výjimky. Jedinou přípustnou alternativou je certifikát ECDL získaný na základě praktických zkoušek z předepsaných oblastí digitálních technologií.
19. října 2020
Za podpory Generálního ředitelství Úřadu práce ČR jsme se rozhodli uspořádat 14 online školení pro 14 krajských poboček Úřadu práce. Pracovníci krajských poboček si tak mohou zvýšit povědomí o digitálních dovednostech vhodných pro trh práce, mohou se seznámit s připravovaným rekvalifikačním programem pro Průmysl 4.0 nebo prodiskutovat postup, jak odhadnou úroveň digitálních dovedností uchazečů o zaměstnání.
Seminář KPÚP 2020

Zajímavá místa vybraných ECDL sylabů (výtah ze vzdělávacího materiálu projektu FranklinCovey)

Metodika identifikace úrovně digitálních kompetencí klientů ÚP
16. října 2020
Zkoušky z modulu určeného pro úplné začátečníky pod kódovým označením M346 – Application Essentials (Základy práce s aplikacemi), který je zaměřený na základy používání těch nejběžnějších webových kancelářských aplikací nyní můžete skládat také v prostředí Google Apps. Za pomoc při přípravě testových úloh pro toto prostředí děkujeme učiteli z pardubické chemické průmyslovky, panu Radkovi Weisovi.
8. října 2020
Jak jsme slíbili, pustili jsme se do lokalizace zcela nového ICDL modulu M19 – Základy robotiky (Robotics) Na našem webu (http://www.ecdl.cz/sylaby_standard.php) je již nyní k dispozici lokalizovaná verze ICDL Sylabu, která definuje vzdělávací obsah tohoto modulu. Vybraní učitelé ZŠ a SŠ, akreditovaní testeři ECDL, kteří využívají při výuce některou z běžně dostupných robotických stavebnic, s námi nyní budou připravovat a ladit praktické zkušební úlohy. Věříme, se nám vše společně podaří a že brzy po novém roce umožníme žákům i studentům škol, resp. české veřejnosti absolvovat mezinárodně platnou zkoušku z této prudce se rozvíjející oblasti digitálních technologií.
2. října 2020
Trivis Střední škola veřejnoprávní Brno jako první v ČR umožnila svým studentům absolvovat zcela novou mezinárodně platnou zkoušku z oblasti webových kancelářských aplikací. Ještě to nejsou ani dva měsíce, co byl pro českou veřejnost uvolněn tento nový ICDL modul M346 – Application Essentials. Věříme, že studenti této školy budou úspěšní a gratulujeme vedení školy i jejím učitelům k historickému prvenství.
23. září 2020
Dezinfekce rukou, roušky na ústech, o přestávkách dezinfekce stolů a židlí, otevřená okna a průvan. To všechno provázelo několikahodinový maraton přednášek pro studenty všech oborů Střední školy AGC a.s. v Teplicích. Budoucí ajťáci, manažeři a ekonomové, technici i učitelky mateřských škol, všichni naslouchali informacím o digitálních dovednostech, které by pro ně mohly být v budoucnu užitečné. Doufáme, že většinu z celkového počtu více než stovky studentů školy přednášky zaujaly.
11. září 2020

Uznávání certifikátů digitálních kompetencí u školních maturit!

MŠMT přijalo náš návrh a vyhlásilo na dobu tří let tzv. „pokusné ověřování“ zaměřené na uznávání mezinárodních certifikátů digitálních kompetencí v rámci profilové části maturitní zkoušky.

Princip je velmi jednoduchý. Vedení školy může rozhodnout o tom, jaké mezinárodně platné certifikáty z oblasti digitálních technologií a do jaké míry uzná svým maturantům v rámci profilové části MZ. Přitom stačí, když vé maturanty bude včas o této skutečnosti informovat a když stanoví hodnotící kritéria. Na rozdíl od maturity z jazyků je možné v oblasti digitálních kompetencí uznat pouze část MZ, nikoli nahradit MZ jako celek, zato lze využít i více různých typů certifikátů najednou.

Možnost škol uznat svým maturantům mezinárodní certifikáty digitálních kompetencí přispěje nejen ke zvýšení standardizace a zlepšení úrovně vzdělávání v oblasti digitálních technologií, ale také výrazně prospěje studentům, kteří se nad rámec svých běžných školních povinností iniciativně snaží prohloubit své znalosti v této oblasti.

Bližší informace získáte na webu ministerstva, na této adrese.

1. září 2020
Z pohledu mezinárodního konceptu ECDL historicky nejúspěšnější základka Pelhřimov, Osvobození, uspořádala pro své učitele malý seminář, a to navzdory hektickému začátku školního roku. Za přítomnosti místostarosty města Pelhřimov a ředitelky školy se učitelé seznámili s tím, co je nového v oblasti konceptu ECDL a jaké jsou nejmodernější celosvětové trendy v oblasti digitálních kompetencí a vzdělávání žáků základních škol. Věříme, že to pro ně bylo inspirativní a že jejich žáci budou při ECDL zkouškách nejméně tak úspěšní, jako tomu bylo v minulosti.
28. srpna 2020
Prezentujeme Vám poslední z řady krátkých videí, které je součástí vzdělávacího programu pro ředitele a ředitelky škol zaměřeného na posílení strategické složky digitální gramotnosti. Tentokrát můžete nahlédnout do několika učeben špičkově vybavené střední školy. Video doplňuje téma č. 5 vzdělávacího programu s názvem – IT minimum pro vedoucí pracovníky škol.

Videoklip ke shlédnutí zde.

25. srpna 2020

V současné době se věnujeme lokalizaci zcela nového ICDL modulu M19 – Základy robotiky (Robotics).

Za pomoci pěti nadšených učitelů (dvou se základních škol, dvou z odborných škol a jednoho z gymnázia) bychom rádi tuto zajímavou mezinárodní certifikační zkoušku zpřístupnili české veřejnosti do září tohoto roku. Po pečlivém zvážení jsme jako testovací prostředí vybrali stavebnici Lego Mindstorms (NXT, EV3). Stranou našeho zájmu ale nezůstanou ani jiné typy robotických stavebnic.

18. srpna 2020
Kancelář ECDL-CZ právě uvolnila nové verze testových úloh pro pokročilou mezinárodní zkouška z tabulkového procesoru připravené podle nejnovějších mezinárodních standardů Advanced Sylabu 3.0. V některých zemích je tento ECDL modul nově nazýván „Management Spreadsheets“, a to něco napovídá.
10. srpna 2020
Další z řady krátkých videí, které je součástí vzdělávacího programu pro ředitele a ředitelky škol zaměřeného na posílení strategické složky digitální gramotnosti. Tentokrát se můžete podívat, jak vypadá špičkové vybavení střední školy v oblasti informačních systémů. Video doplňuje téma č. 7 vzdělávacího programu s názvem – Informační systémy v malé a střední organizaci.

Videoklip ke shlédnutí zde.

6. srpna 2020
Pro úplné začátečníky, kteří mají obavy sáhnout na myš a klávesnici jsme uvolnili nový lokalizovaný ICDL modul zaměřený na základy používání těch nejběžnějších webových kancelářských aplikací. Zkoušky z tohoto modulu pod kódovým označením M346 – Application Essentials můžete již od této chvíle skládat v následujících akreditovaných střediscích:
■ Gymnázium a obchodní akademie Mariánské Lázně ■ ABS WYDA - vzdělávací společnost Žďár nad Sázavou ■ SOŠ a SOU, Mladá Boleslav, Jičínská 762 ■ Trivis Střední škola veřejnoprávní Brno ■ Námořní akademie Praha ■ OA a SOŠ CR Choceň
4. srpna 2020
Pomalu se stává tradicí, že učitelé o prázdninách věnují část volného času na rozšiřování své akreditace a přijíždí k nám složit ECDL zkoušky z nejnovějších modulů. Letos jednoznačně vede pokročilá zkouška z tabulkového procesoru, ale zájem je také o digitální marketing nebo základy programování a informatického myšlení.
27. července 2020
Další z řady krátkých videí, které je součástí vzdělávacího programu pro ředitele a ředitelky škol zaměřeného na posílení strategické složky digitální gramotnosti. Tentokrát se můžete podívat, jak vypadá špičkově vybavená střední škola pro výuku v oblasti domácí automatizace. Video doplňuje téma č. 8 vzdělávacího programu s názvem – Automatizace procesů v organizaci.

Videoklip ke shlédnutí zde.

21. července 2020
Zájem studentů o složení mezinárodně platných zkoušek ECDL / ICDL na OA a SOŠ Choceň je tak velký, že jim studenti dávají přednost před prázdninovým odpočinkem. Neodpočívají ani jejich učitelky, které do roztrhání těla organizují v době své dovolené jeden termín ECDL zkoušek za druhým. Všichni si zaslouží náš obdiv i úctu.
16. července 2020
Vyvinuli jsme vzdělávací program pro ředitele a ředitelky škol, zaměřený na posílení strategické složky digitální gramotnosti. Zde je první z řady krátkých videí, v tomto případě video, které doplňuje téma č. 6 vzdělávacího programu s názvem – Technické a programové vybavení škol. Máte možnost se podívat, jak může vypadat špičkově vybavená střední škola.

Videoklip ke shlédnutí zde.

1. července 2020
Už několik let jsme partnery Akademie digitálního managementu v Olomouci, protože nám jde o společnou věc, o dobrovolné, efektivní a účinné vzdělávání veřejnosti v oblasti digitálních kompetencí. Nový ročník profesního studia MBA zaměřený na management, digitální technologie a jejich využívání v praxi startuje 19. září 2020 a soudě podle plánovaných přednášek bude opět zajímavý. Můžete se informovat přímo na webu ADM. Jsme moc rádi, že můžeme, prostřednictvím přednášek Jiřího Chábery přispívat k vytvoření či k vyjasnění profesionálního pohledu účastníků tohoto MBA studia na digitální kompetence, které téměř všichni potřebujeme nejen pro běžný občanský život, ale také pro nalezení, udržení nebo posílení svého uplatnění na trhu práce.
25. června 2020
M16 - Základy informatického myšlení a programování(Computing). Jedna z novějších ECDL zkoušek zaměřená na formování informatického myšlení, algoritmickou logiku a naprosté základy programování. Videa jsou všem akreditovaným střediskům k dispozici a jsou přímo stažitelná z Facebooku ECDLCZ.

Krátký propagační videoklip ke shlédnutí zde.

24. června 2020
Jsme hrdi na to, že jsme alespoň trochu mohli přispět ke smysluplnému využití nejmodernějších vzdělávacích technologií, které v rámci projektu Center interaktivní výuky (CIV) dodala Praha do SŠAI Weilova zvané Weilovky. Weilovka je jedna z několika škol v ČR, kde vedení školy dokázalo přesvědčit své učitele, aby se dlouhodobě a systematicky věnovali zdokonalování svých vlastních digitálních dovedností, a to s pomocí mezinárodního konceptu ECDL. Většina kantorů této školy může (nejen) díky ECDL snadněji začít využívat čtyři zbrusu nové, technologicky špičkově vybavené učebny.
23. června 2020
První obchodní akademií, která hodlá využívat nové pokročilé ECDL moduly Data Analytics a Financial Spreadsheets nejen při běžné výuce, ale také u školních maturit, je Obchodní akademie a VOŠ Valašské Meziříčí. Pro ekonomy se zaměřením na IT je to perfektní volba! Tahle moravská škola se nově zařadila do komunity tisíců škol po celém světě, které to s výukou přenositelných digitálních kompetencí podle mezinárodních standardů myslí vážně. Gratulujeme vedení školy a všem kantorům, kteří úspěšně absolvovali odbornou přípravu v rámci akreditačního procesu školy.
20. června 2020
M12 - Bezpečné používání informačních technologií (IT Security). Ukažte všem, že umíte digitální technologie zvládat bezpečně. Nezáleží, zda jste úředník, učitel, absolvent střední školy či pracovník nemocnice. Videa jsou všem akreditovaným střediskům k dispozici a jsou přímo stažitelná z Facebooku ECDLCZ.

Krátký propagační videoklip ke shlédnutí zde.

19. června 2020
Ředitelky školy rozhodla, že Obchodní akademie, Ostrava-Poruba, příspěvková organizace, bude v rámci školních maturit uznávat vybrané mezinárodně platné zkoušky ECDL a hned 17 maturantů této možnosti využilo. Přes koronavirové problémy všichni zkoušky úspěšně zvládli. Zbývá jen dodat, že silná motivace je klíčem k úspěchu a strach z poznání je horší, než poznání samo.
17. června 2020
M17 - Využívání digitálních technologií v marketingu (Digital Marketing)

Digitální marketing je jednou z nových oblastí digitálních kompetencí celosvětového konceptu ECDL / ICDL, kterými by měl vládnou každý, kdo se pohybuje v reklamě, obchodě nebo podnikání. Videa jsou všem akreditovaným střediskům k dispozici a jsou přímo stažitelná z Facebooku ECDLCZ.

Krátký propagační videoklip ke shlédnutí zde.

11. června 2020
Celkem těžko uvěřitelných 600 termínů ECDL zkoušek proběhlo do dnešního dne na jednom z nejlepších gymnázií, které dlouhodobě využívá mezinárodní koncept ECDL / ICDL při výuce. Každým rokem více než stovka studentů absolvuje 9 vybraných zkoušek a téměř 2/3 z nich více než překoná pomyslnou laťku „Digital Competence“ (Digitální kvalifikace). Gymnázium, Praha 4, Postupická 3150 také jako jedna z prvních začala využívat koncept ECDL v rámci školních maturit.
5. června 2020
Kromě nových pokročilých a profesně orientovaných ICDL modulů, připravujeme také moduly pro úplné, ale opravdu úplné začátečníky, kteří se bojí sáhnout na myš a klávesnici (Computer & Online Essentials a Application Essentials). Posledně jmenovaný modul zaměřený na základy používání těch nejběžnějších aplikací (pod kódovým označením M346) uvolníme pro veřejnost ještě do prázdnin.
3. června 2020
ECDL - Vyhledávání, vyhodnocování a zpracovávání informací z internetu (modul M15)

Chcete umět odlišit, kterým informacím můžete věřit a jak získané informace správně vyhodnotit, pak je tento modul určený právě Vám. Videa jsou všem akreditovaným střediskům k dispozici a jsou přímo stažitelná z Facebooku ECDLCZ.

Krátký propagační videoklip ke shlédnutí zde.

3. června 2020
ICDL - Analýza a vizualizace dat (modul AM8)

Pokud Vás baví analýza dat a tvorba reportů, potom máte možnost získat jeden z najatraktivnějších certifikátů ECDL Advanced "Data Analytics". Váš současný či potencionální zaměstnavatel to jistě ocení. Videa jsou všem akreditovaným střediskům k dispozici a jsou přímo stažitelná z Facebooku ECDLCZ.

Krátký propagační videoklip ke shlédnutí zde.

3. června 2020
AM7 - Finanční tabulky (Financial Spreadsheets)

Mezinárodní zkouška z tohoto modulu je pravděpodobně tou nejtěžší, kterou ECDL pamatuje. Je určená pro zkušené uživatele tabulkových procesorů. Digitální dovednosti, které tato zkouška pokrývá, patří na trhu práce mezi nejžádanější, a to téměř bez ohledu na profesi.Videa jsou všem akreditovaným střediskům k dispozici a jsou přímo stažitelná z Facebooku ECDLCZ.

Krátký propagační videoklip ke shlédnutí zde.

2. června 2020
Obhájili jsme prestižní ocenění Mezinárodní společnosti pro technologie ve vzdělávání (ISTE), komunity globálních pedagogů, kteří věří ve schopnost a sílu technologií transformovat výuku a učení, urychlit inovace a řešit těžké problémy ve vzdělávání. Ocenění „Seal of Alignment Student Standard“ nám bylo uděleno na další tři roky.
1. června 2020
Dne 1. 6. 2020 uvolnila kancelář ECDL-CZ pro českou veřejnost pokročilý ICDL modul AM7 – Finanční tabulky (Financial Spresadsheets). Tato nová, mezinárodně standardizovaná zkouška patří, podobně jako nedávno uvolněná zkouška AM8 – Analýza a vizualizace dat (Data Analytics), do programu ICDL Professional určeného pro zkušené uživatele tabulkových procesorů. Digitální dovednosti, které obě zmíněné mezinárodní zkoušky pokrývají, patří na trhu práce mezi nejžádanější, a to téměř bez ohledu na profesi.

Na revizi české lokalizace se podílely více než 4 desítky testerů ECDL. Všem děkujeme za pomoc. Sylaby obou modulů s popisem vzdělávacího obsahu najdete zde.

28. května 2020
Dne 27. 5. 2020 se na OA a SZŠ Blansko , konaly praktické školní maturity. Někteří studenti měli maturitu kratší, a to díky rozhodnutí ředitele školy, že úspěšným absolventům předepsaných ECDL zkoušek uzná (chcete-li „odpustí“) tu část školní maturity, která se týká informačních technologií. Body pro výsledné maturitní hodnocení studenti získali podle dosažené úspěšnosti těchto mezinárodně platných ECDL zkoušek. Gratulujeme úspěšným studentům a děkujeme vedení školy.
25. května 2020
Polovina maturantů OA a SOŠ CR Choceň stihla i v době koronaviru úspěšně složit všech ředitelem požadovaných 10 (slovy deset!) ECDL zkoušek, a ten jim tak mohl uznat část jejich praktických maturit. Budoucí obchodníci, úředníci a pracovníci cestovek tak poněkud vyčnívají mezi svými vrstevníky, a to nejen v rámci svých oborů a své školy. Všichni úspěšně prošli (mimo jiné) zkouškami z grafiky, programování webových stránek a databází, a dva studenti dokonce v rámci maturit získali nejvyšší dostupný certifikát ECDL Expert (což má v ČR jen několik stovek lidí). Klobouk dolů.
20. května 2020
Pouze 2 % ze 46 000 studentů má „kritické myšlení“. Mezinárodní asociace pro hodnocení vzdělávacích výsledků (IEA) zkoumala schopnosti a dovednosti desítky tisíc studentů a učitelů za 14 zemí světa a došla k závěru, že nestačí vedle digitálních technologií pouze vyrůstat nebo těmito technologiemi vybavit školy. Co takhle přestat tenhle virální problém podceňovat a třeba si zkusit složit mezinárodní zkoušku ECDL z modulu M15 – Information Literacy (Vyhledávání, vyhodnocování a zpracování informací z internetu)? Alespoň budete vědět, na čem jste.
18. května 2020
Držíme slovo. Tak, jak jsme slíbili, nezávisle na vládních zmatcích, bez ohledu na úředního šimla a bez nesplnitelných podmínek jsme automaticky prodloužili dobu platnosti všech typů ECDL indexů tisícům účastníků ECDL zkoušek v ČR, a to hned o 6 měsíců! Všichni aktivní účastníci ECDL zkoušek tak mohou v klidu pokračovat v započatém díle. Ať se jim podaří vše, co mají v plánu.
15. května 2020
Další střední škola se rozhodla uznávat vybrané úspěšně složené ECDL zkoušky při školní maturitě. Obchodní akademie, Ostrava-Poruba, příspěvková organizace se zařadila mezi školy, které si uvědomily, že uznávání ICT certifikátů u maturit může být prospěšné pro všechny strany. Studenti mají motivaci, zkrátí si trochu maturitu a navíc získají, vedle maturitního vysvědčení, také mezinárodně platný doklad o svých digitálních kompetencích. Až se princip uznávání zaběhne a bude ho využívat více studentů, tak kantoři dost možná ušetří také trochu času a energie a škola pak část organizačních nákladů na praktické školní maturity. Standardizace vzdělávání i objektivní hodnocení je třešnička na dortu, … anebo je to cíl?
14. května 2020
Ne každý podnikatel je lump a ne každá firma se snaží zákazníka okrást! . Jsou i takoví podnikatelé a takové komerční firmy, které cítí potřebu veřejnosti přímo nebo nepřímo dobrovolně a bez nároku na odměnu pomáhat. Má to i anglický název, říká se tomu Corporate Social Responsibility (Firemní společenská odpovědnost). A pro příklad nemusíme chodit daleko – česká technologická společnost CertiCon a.s., která na trzích celého světa působí již přes 20 let, stejně dlouhou dobu podporuje provoz a rozvoj mezinárodního konceptu ECDL / ICDL v České republice.
13. května 2020
Pilotní ověřování našeho vzdělávacího projektu pro vedoucí pracovníky škol jsme uspořádali i v době koronavirové. Říkáte si, dneska žádný problém… Jak ale na dálku zařídit interaktivní fyzickou prohlídku technického a programového vybavení vybrané školy, která je součástí tohoto programu, když tam jednoduše nemůžete? Řešením bylo narychlo natočit „videoexkurze“ a uspořádat online meeting. A výsledek? Fascinující! Však uvidíte sami. Postupně budeme na naší FB stránce zveřejňovat jednotlivá videa. Když si počkáte, uvidíte pravděpodobně jednu z nejlépe a nejzajímavěji vybavených středních škol v ČR!
27. dubna 2020
Nic nového pod sluncem! To už křičíme do světa řadu let! Podle nejnovější studie IDC, která se zaměřila na digitální dovednosti z pohledu zaměstnavatelů, máme problém. Stát sice podporuje řadu vzdělávacích programů, školství se také intenzivně snaží, ale tyto vzdělávací programy se často zaměřují jen na lidi, kteří již nějaké digitální dovednosti mají. Jistě, že AI, VR, 3D, robotika nebo programování, … to všechno je moderní, potřebné a zajímavé, ale pomyslné nůžky mezi vysoce kvalifikovanými odborníky a lidmi bez dostatečných přenositelných digitálních dovedností se stále více a více rozevírají. Co takhle začít, po vzoru řady zemí ve světě, konečně systémově využívat mezinárodní koncept ECDL / ICDL a tenhle problém vyřešit?
22. dubna 2020
Nevíte, o čem je ECDL modul „Data Protection“ nebo proč vzniklo GDPR? Mrkněte se na film The Circle a bude vám jasno.
21. dubna 2020
Není rybaření jako rybaření. Fishing jako Phishing. Někdo chytá ryby na udici a někdo lidi na jejich neznalost, neschopnost nebo neochotu dodržovat při používání digitálních technologií elementární pravidla hry. V kyblíku se tak místo ryb mohou ocitnout nejen přístupová hesla, čísla bankovních účtů nebo platebních karet, ale také jména milenek. Kdo ví, co by bylo horší. Úspěšní absolventi mezinárodně uznávané ECDL zkoušky z modulu M12 – IT Security (Bezpečné používání informačních technologií) se ale chytit nedají.
20. dubna 2020
Hlavní příčinou kolapsu škol či nemocnic po útocích počítačových virů (nejen typu Ransomware) není ve většině případů nedostatečná IT infrastruktura, ale jednoduše nízké digitální kompetence uživatelů počítačů a počítačových sítí. Plně chápeme, že nakoupit rychlejší servery a sofistikované síťové prvky je snazší než se věnovat systematickému, efektivnímu a měřitelnému vzdělávání zaměstnanců. Nebylo by ale mnohem levnější a smysluplnější, kdyby vybraní zaměstnanci povinně skládali třeba zkoušku ECDL z modulu M12 – IT Security (Bezpečné používání informačních technologií)?
17. dubna 2020
Školy jsou sice zavřené, ale digitální stopy některých z nich nelze přehlédnout. Pokud právě teď z nudy trávíte čas na sociálních sítích, udělejte pro sebe něco užitečného a mrkněte na videonávody SPŠE V Úžlabině. Můžete se tak nenásilně zdokonalit ve vybraných oblastech digitálních technologií a kdo ví, třeba také později složit některé z mezinárodně uznávaných ECDL zkoušek. A žádné obavy..., strach z poznání bývá horší než poznání samo.
17. dubna 2020
Odbornou přípravu ECDL testerů jsme přizpůsobili současným možnostem. Školení pro odbornou veřejnost proběhne na dálku, plně elektronicky dne 22. 4. 2020: Koncept ECDL, Informační systém I a Ekonomika a cenová politika. Školení je určeno zájemcům o akreditaci lektora nebo testera ECDL a pro budoucí manažery, asistenty či správce testovacích středisek či samostatných testovacích místností. Stačí se přihlásit mailem na administrativa@ecdl.cz. Cena školení dle platného ceníku na intranetu. Těm, kteří již v minulosti toto povinné školení absolvovali, nabízíme opětovnou účast na školení zdarma (uveďte do e-mailu).
15. dubna 2020
Kdo by neznal Flynna Carsona, fiktivní postavu filmového knihovníka, který s nasazením života bránil artefakty ve své knihovně? Doslechli jsme se, že nedávno navštívil také Městskou knihovnu v Praze a trochu tam zvířil prach. Nově máte v této knihovně možnosti zdarma si vypůjčit vybrané e-knihy se vzdělávací a ICT tématikou. Od Flynna to sice nebude,ale tituly jako ICT Metodik, ICT koordinátor, Webináře ve vzdělávání či Web writing také stojí za to.
8. dubna 2020
Evropské centrum pro rozvoj odborného vzdělávání Cedefop zveřejnilo zprávu, ve které uvádí, že „Téměř polovina dospělých v Evropě má potenciál pro zlepšování dovedností nebo pro rekvalifikaci“. Tuto skutečnost my již dávno víme z výsledků praktických zkoušek ECDL. Když toto tvrzení přeložíme do češtiny, tak 128 000 000 dospělých v EU, tj. 46 % obyvatel EU, jsou lidé, kteří buď neumí s počítačem vůbec, anebo mají tak povrchní digitální dovednosti, že si s nimi v praxi sotva vystačí. O smysluplném a efektivním využívání digitálních technologií na trhu práce nemůže být ani řeč. Pro úplnost ale musíme dodat, že se zpráva EU netýká jen digitálních dovedností. Podrobnosti zde.
7. dubna 2020
Šířící se koronavirová infekce přinutila hodně lidí trávit neobvykle hodně času u počítačů, a to i ty méně počítačově zdatné. To je přímo živná půda pro hackery, kteří využívají neznalosti, nepozornosti nebo nedisciplinovanosti lidí. Na internetu můžete najít spoustu hraběcích rad, jak takovému nebezpečí čelit. Prý stačí zakázat makra a mazat e-maily z neznámého zdroje. Omyl…, tohle opravdu nestačí. Jediný způsob, jak se takovému nebezpečí bránit dnes i v budoucnu, je stát se digitálně gramotným! Kdo netuší, co by proto mohl udělat, nechť se podívá na naše stránky, a to především na moduly M12 – IT Security a M15 – Information Literacy. Hlavu vzhůru a užijte si Velikonoce.
2. dubna 2020
Statutární město Karviná patří mezi zaměstnavatele, kteří si uvědomují význam digitálních kompetencí a jejich zásadní vliv na efektivitu a produktivitu práce s digitálními technologiemi. Vedení města už 15 let proto rok co rok motivuje své nově příchozí zaměstnance ke vzdělávání prostřednictvím vybraných ECDL zkoušek, které realizuje ve spolupráci s akreditovaným testovacím střediskem POE EDUCO Nový Jičín. Poslední termín certifikačních zkoušek ECDL proběhl několik dní po vyhlášení nouzového stavu za velmi přísných hygienických podmínek, a to s úspěšností téměř 92 %. Gratulujeme a děkujeme za příklad dobré praxe!
1. dubna 2020
Tak, jak naučila nouze Dalibora housti, tak se Češi v karanténě učí používat digitální technologie především díky nutnosti komunikovat na dálku. Kdo neslyšel o této staré pověsti, nechť si přečte Jiráskovu klasiku, času má dosti. Nezbytnost či svízelná situace donutila člověka dělat něco, co nechtěl a jinak by to ani nesvedl. Z té lepší stránky máme radost a držíme všem palce. Jen pozor, abychom neusnuli na vavřínech…, digitální technologie neslouží jen pro komunikaci a zábavu a učit se je třeba celý život, a nejen v koronavirové karanténě.
26. března 2020
Co bychom dneska všichni v karanténě dělali, nebýt internetu. Stát se tohle před 25 lety, kdy největší vymožeností byl modem o rychlosti 2400 bitů za sekundu a Windows 95 nebo 3.11 (což, světe div se, mnozí z nás ještě pamatují), tak bychom všichni asi jen lenošili. Ne proto, že bychom nemohli mezi sebou komunikovat, ale proto, že by lehla ekonomika. Buďme za internet rádi!
25. března 2020
Rádi bychom ujistili všechny držitele platných ECDL indexů, že automaticky prodloužíme jejich platnost nejméně o dobu, po kterou bude trvat neplánované uzavření škol. Nemusíte se obávat, že byste kvůli epidemii koronavirové infekce nemohli včas dokončit své ECDL zkoušky a přišli tak o možnost získat některý z vysněných ECDL certifikátů. Buďte trpěliví, odpovědní a ohleduplní! Jsme s vámi, tým ECDL-CZ.
21. března 2020
Druhou část pilotního ověřování vzdělávacího projektu pro ředitele a vedení škol s názvem: „Posílení strategické složky digitální gramotnosti vedení škol, aneb jak správně rozhodovat v oblasti, ve které nejsem profesionál“, plánovanou na tento týden, jsme museli díky koronaviru odložit na neurčito. Součástí programu totiž byly kromě jiného praktické ukázky moderního technického vybavení a technologických řešení, které měla prezentovat Střední průmyslová škola na Proseku. V tomto případě online prezentace není zcela nejvhodnější. Pevně věříme, že se v dohledné době v pořádku všichni osobně setkáme. Včas vás budeme o náhradním termínu informovat.
20. března 2020
Celonárodní karanténa nás donutila k tomu, abychom přizpůsobili odbornou přípravu ECDL testerů současným možnostem. Historický primát prvního školení spojeného s prezentací možností národního informačního systému WASET, které dnes proběhlo na dálku, plně elektronicky, drží již navždy TECHNOLOGICKÉ CENTRUM Hradec Králové. Popravdě, pro posluchače asi celkem pohodlné, ale pro lektora noční můra. Digitální technologie přece jen mají své limity. Oční kontakt se navazuje těžko, sledovat reakce publika je prakticky nemožné a o emocích ani nemluvě. Naštěstí byli dnešní zájemci o získání akreditace testovacího střediska ECDL z těch, kteří s digitálními technologiemi rozhodně problém nemají. Děkujeme za spolupráci!
19. března 2020
Pojďme pomoci těm, kteří jsou méně technicky zdatní, a to, co my považujeme za normální a běžné, je pro ně nedosažitelné! Vyzýváme všechny držitele ECDL certifikátů, všechny digitálně gramotné a digitálně kvalifikované spoluobčany, pomozte svým rodičům a prarodičům, známým i sousedům, starším nebo zdravotně postiženým, všem, kteří mají problémy nainstalovat či nastavit nástroje pro online komunikaci. Pomozte jim založit účty na sociálních médiích, aby mohli udržovat kontakt se svými nejbližšími. Půjčte jim tablet nebo notebook, připojte je k internetu. Mezi námi jsou tři milióny lidí, kteří s tím mají problémy a vaši pomoc uvítají. Děkujeme!
13. března 2020
Akreditované školy jsou zavřené a zkoušky ECDL probíhají pouze v některých komerčních vzdělávacích organizacích. Kdybyste byli v potížích a nutně potřebovali složit nějakou ECDL zkoušku v době vyhlášeného nouzového stavu, pak zavolejte nebo napište. Uděláme pro vás i nemožné. Hlavně zdraví přeje tým ECDL-CZ.
5. března 2020
Jestli si myslíte, že mezinárodní koncept ECDL je pouze pro středoškoláky nebo dospělé, pak se mýlíte. Také žáci 2. stupně základních škol mohou systematicky a efektivně rozvíjet své digitální znalosti a dovednosti s využitím celosvětového standardu digitálních kompetencí ECDL/ICDL. Důkazem je ZŠ Olomouc ve Stupkově ulici, ZŠ Pelhřimov v ulici Osvobození nebo ZŠ Liberec v Oblačné ulici.
2. března 2020
Ještě stále pochybujete o tom, že je pro vás důležité znát a dodržovat pravidla bezpečného chování na internetu? Stále nevíte, proč byste si měli složit ECDL zkoušku z oblasti bezpečnosti (Modul M12 – IT Security)? Pokud pochybujete, vyrazte do kina na nově uváděný film „V síti“. Pak pravděpodobně změníte názor...
24. února 2020
Koncem února 2020 se na SOŠ a SOU obchodu a služeb v Chrudimi uskutečnily tři přednášky o digitálních kompetencích a konceptu ECDL . Přítomni byli studenti z maturitního studia oboru informatika a gastronomie, žáci učebních oborů cukrář, kuchař, číšník, prodavač a nechyběli ani studenti nástavbového studia po vyučení. Všichni studenti spolu s učiteli a panem ředitelem jsou důkazem, že chytré děti a dobré učitele lze najít na různých místech České republiky. A ještě si zde k obědu můžete dát "klasiku" a zavzpomínat na svá studentská léta.
19. února 2020
Více než 30 budoucích IT odborníků z rakovnické průmyslovky Emila Kolbena se přišlo na vlastní oči přesvědčit, jaký je chod moderní IT firmy CertiCon. Naši kolegové a kolegyně se jim věnovali a kdo ví, třeba jsme některé z nich neviděli naposledy. Střední průmyslová škola Emila Kolbena Rakovník patří mezi nejvýznamnější školy ve svém regionu a navíc je také akreditovaným střediskem konceptu ECDL/ICDL.
13. února 2020
Česká verze mezinárodně platné ICDL zkoušky z modulu AM8 – Analýza a vizualizace dat (Data Analytics) je připravena. Každý, kdo ve své profesi rutinně pracuje s daty nebo se v této oblasti vidí v budoucnu, si může ověřit své znalosti a získat mezinárodně platný doklad o svých digitálních kompetencích. Zkoušku lze absolvovat v prostředí Microsoft Excel 2016 / 2019 a Power BI Desktop.
6. února 2020
Jak rozhodovat v oblasti, ve které nejsem profesionál.
Jde o podtitul vzdělávacího modulu pro ředitele, ředitelky a další vedoucí pracovníky škol, který připravila ECDL Czech Republic v rámci projektu „Cesta k výjimečnosti“ vedeného českým zastoupením americké společnosti FranklinCovey Education.

Ve spolupráci s pražskou Střední průmyslovou školou na Proseku, která poskytla profesionální servis v podobě špičkově vybavené učebny a technického dozoru, uspořádala 5. února 2020 pracovní skupina ECDL Czech Republic první běh pilotního ověřování vzdělávacího modulu s názvem „Posílení strategické složky digitální gramotnosti vedoucích pracovníků škol aneb jak správně rozhodovat v oblasti, ve které nejsem profesionál“. Smyslem tohoto vzdělávacího modulu je zlepšit informovanost vedoucích pracovníků škol o digitálních technologiích používaných v malých a středních organizacích a rozšířit povědomí o možnostech a způsobech využívání těchto technologií v podmínkách škol.
Tiskovou zprávu najdete zde.
23. ledna 2020
Školení pro odbornou veřejnost proběhne dne 18. 2. 2020 v čase 9:30–16:00 hodin: Koncept ECDL, Informační systém I a Ekonomika a cenová politika. Místem konání je sídlo kanceláře ECDL-CZ: budova The Blox – Evropská 11, Praha 6, 8. patro (CertiCon, a.s.). Školení pro zájemce o akreditaci lektora nebo testera ECDL a pro budoucí manažery, asistenty či správce testovacích středisek či samostatných testovacích místností. Rezervujte si včas místo (mailem na administrativa@ecdl.cz). Cena školení dle platného ceníku na intranetu. Těm, kteří již v minulosti toto povinné školení absolvovali, nabízíme opětovnou účast na školení zdarma (uveďte do e-mailu).

Zkratka a logo ECDL / ICDL jsou chráněné známky ICDL Foundation. © 1999-2024 Ing. Jiří Chábera, ČSKI, CertiCon a.s.