Česká republika je první zemí světa, která umožní zájemcům o získání některého z řady mezinárodně uznávaných ECDL/ICDL certifikátů digitálních kompetencí využívat v průběhu vybraných certifikačních zkoušek nástroje podporované technologiemi umělé inteligence.
Nástroje typu Micosoft Copilot, OpenAI ChatGPT, DeepL, Canva AI Image Generator, Decktopus AI, AlphaCode a další se stanou nedílnou součástí portfolia nástrojů a aplikací běžně používaných pro návrh a zpracování textu, tabulek, prezentací, grafiky, programového kódu, ale i informací.
První certifikační zkoušky ECDL v sektoru školství, které vychází z inovovaných sylabů, již na některých školách probíhají. Inovované verze mezinárodních sylabů jsou dostupné na této stránce.
Uznávání certifikátů digitálních kompetencí u školních maturit - prodloužení pokusného ověřování!
MŠMT 1. října 2020 vyhlásilo na dobu tří let tzv. „pokusné ověřování“ zaměřené na uznávání mezinárodních certifikátů digitálních kompetencí v rámci profilové části maturitní zkoušky. Pokusné ověřování bylo nyní prodlouženo o dva roky tj. do 30. září 2025. Díky rozhodnutí MŠMT se mohou do konce června přihlásit i další školy, které o využívání principu uznávání certifikátů u maturit projeví zájem. Oficiální informace MŠMT najdete zde. V rámci tohoto pokusného ověřování je možné (kromě jiných) uznávat všechny certifikáty, resp. certifikační zkoušky mezinárodního konceptu digitálních kompetencí ECDL / ICDL. V případě zájmu o bližší vysvětlení se na nás můžete obrátit.
Princip je velmi jednoduchý. Vedení školy může rozhodnout o tom, jaké mezinárodně platné certifikáty z oblasti digitálních technologií a do jaké míry uzná svým maturantům v rámci profilové části MZ. Přitom stačí, když své maturanty bude včas o této skutečnosti informovat a když stanoví hodnotící kritéria. V oblasti digitálních kompetencí je možné uznat část MZ nebo nahradit MZ jako celek s využítím i více různých typů certifikátů najednou.
Možnost škol uznat svým maturantům mezinárodní certifikáty digitálních kompetencí přispěje nejen ke zvýšení standardizace a zlepšení úrovně vzdělávání v oblasti digitálních technologií, ale také výrazně prospěje studentům, kteří se nad rámec svých běžných školních povinností iniciativně snaží prohloubit své znalosti v této oblasti.